› bieżące
08:39 / 09.11.2018

Braniewscy żołnierze ratowali życie ofiarom wypadku

Braniewscy żołnierze ratowali życie ofiarom wypadku

fot. nadesłane

Żołnierze 9 brygady z Braniewa pomogli ofiarom wypadku drogowego. Sami byli właśnie w drodze na poligon, gdy natknęli się na wypadek, do którego doszło na drodze krajowej nr 22 niedaleko Wałcza. Natychmiast przystąpili do pomocy poszkodowanym. 

Na wypadek natknęła się kolumna wojskowa z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej przemieszczająca się na poligon CSWL Drawsko. W tragicznie wyglądającym zdarzeniu drogowym brały udział trzy osoby, w tym dwie pochodzenia rosyjskiego, które podróżowały samochodem osobowym Opel Corsa. Samochód ten wjechał pod naczepę samochodu ciężarowego, wcześniej kilkakrotnie koziołkował.

Żołnierze 9 brygady (mł. chor. Andrzej Kaluta, kpr. Dawid Smołka oraz szer. Radosław Glama ), którzy byli najbliżej zdarzenia natychmiast ruszyli na pomoc poszkodowanym, uwięzionym w osobówce. Wkrótce do akcji ratunkowej przyłączyli się ratownicy (kpr. Aleksandra Polinkiewicz i st. szer. Paweł Żołądź ) z sanitarki, która wchodziła w skład kolumny wojskowej. Ratujący zmagali się nie tylko z czasem, ale także wielkimi trudnościami z wydostaniem poszkodowanych ze zmiażdżonego auta.

Pani, która siedziała za kierownicą co chwilę traciła przytomność i nie było z nią kontaktu. Gdy spod maski pojazdu zaczął wydobywać się dym, zapadła decyzja o wydostaniu poszkodowanych przez tylną szybę zmiażdżonego Opla

– opowiada kpr. Aleksandra Polinkiewicz.

Kolejnym etapem akcji ratunkowej było zatrzymanie krwotoku oraz przeprowadzenie wstępnego badania ofiar, czego dokonali brygadowi medycy i asystujący im żołnierze. Wojskowi ratownicy opiekowali się ofiarami wypadku do czasu przyjazdu zespołów: pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Następnie cała kolumna ruszyła dalej w drogę na szkolenie poligonowe.

Akcja ratunkowa przebiegła tak sprawnie i szybko ponieważ wszyscy w nią zaangażowani żołnierze działali profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem

– podsumowała ratownik medyczny kpr. Aleksandra Polinkiewicz.

W akcji ratunkowej wzięli udział:

mł. chor. Andrzej Kaluta,
kpr. Aleksandra Polinkiewicz,
kpr. Dawid Smołka,
st. szer. Paweł Żołądź,
szer. Radosław Glama.

 Dowódca brygady płk Dariusz Kosowski  podziękował żołnierzom  i pogratulował sprawnie przeprowadzonej akcji.

Jestem z Was bardzo dumny

– powiedział dowódca.

Pod wrażeniem profesjonalizmu żołnierzy 9BBKPanc. i fachowo wykonanego zadania był również dowódca strażaków, którzy przybyli na miejsce zdarzenia.

 St. chor. szt. Sebastian Wachek, Marta Hajkowicz

fot. nadesłane 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%