› bieżące
20:30 / 04.06.2013

Brenda Boykin, Arild Andersen. Jazzbląg stał się festiwalem międzynarodowym

 Brenda Boykin, Arild Andersen. Jazzbląg stał się festiwalem międzynarodowym

fot. Konrad Kosacz

Już 17 lipca rozpocznie się festiwal Jazzbląg. Choć historia jazzu w Galerii El sięga już 50 lat, ten rok jest przełomowym - festiwal stał się wydarzeniem międzynarodowym. Największe gwiazdy jazzu: Michał Urbaniak, Krystyna Stańko Brenda Boykin wystąpią na elbląskiej scenie już niebawem. Jam session – codziennie na Krużganku Centrum Sztuki Galerii El, koncerty i liczne wystawy – tak zapowiada się tegoroczny Jazzbląg.

- Za zmianą nazwy festiwalu idzie zmiana programowa imprezy. Postawiliśmy na jazz poszukujący. Pierwsza edycja zakończyła się sukcesem. W tym roku stawiam poprzeczkę jeszcze wyżej. Z imprezami towarzyszącymi i głównym programem imprezy zaczynamy 14 lipca, a kończymy 21 lipca. Program jest bogatszy, do tego zaprosiliśmy gwiazdy z czołówek rankingu magazynu Jazz Forum – mówi dyrektor Galerii El Jarosław Denisiuk.

Jazzbląg to nie tylko koncerty, ale też szereg imprez towarzyszących festiwalowi. 14 lipca organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Jazzbląg 2012 w Ratuszu Staromiejskim. 16 lipca również wernisaż „Oblicza muzyki”, czyli kolekcja portretów artystów związanych z ZAiKS. Wyjątkowym przedsięwzięciem będzie performance wizualno-dźwiękowy Karol Schwarz na wirydarzu Centrum Sztuki Galerii EL, który będzie można podziwiać 20 lipca.

Już pierwszego dnia Festiwalu Jazzbląg, czyli 17 lipca odbędzie się koncert Elbląg i Przyjaciele. Na scenie pojawi się ponad 20 artystów. Tego dnia będziemy mieli okazje wysłuchać koncertu „Krzywdy” w składzie Bartek Krzywda, Szymon Zuehlke – saksofony, Patryk Giedziun – gitara basowa, Jurij Miszczenko – kontrabas i Adam Golicki – perkusja. Muzyka „Krzywdy” to połączenie: folku, free, fusion i klubowej elektroniki. Zespół obecnie promuje płytę "Jazy". Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki stypendium artystycznemu elbląskiego Departamentu Kultury. A oprócz Krzywdy wystąpią tego dnia: Zuehlke Project, Krakowski Quartet, Małek Quartet i Dominik Bukowski Group. Jak podaje dyrektor Departamentu Kultury Urzedu Miejskiego w Elblągu, Leszek Sarnowski:

- Ubiegły rok pokazał nam, że jazz nie jest muzyką niszową. Jeden dzień będzie w całości poświęcony artystom związanym z Elblągiem. Podczas każdego koncertu przewidujemy 400 osób. Koszt całej imprezy wyniesie około 200 tysięcy złotych. Będziemy promować festiwal w Kaliningradzie, na Mierzei Wiślanej i Półwyspie Helskim.

Drugiego dnia Jazzbląga wystąpi Krystyna Stańko – laureatka nagrody im. Anny Jantar. Stańko nagrała 7 płyt, na których wystąpiła jako wokalistka, gitarzystka i kompozytorka. Ostatnie płyty "Secretly" i "Kropla Słowa" otrzymały bardzo dobre recenzje. 15 lipca wystąpi też Michael "Patches" Stewart Sextet. W Elblągu zespół zagra w składzie Patches Stewart, Poogie Bell, Hadrien Feraud, Grzegorz Piotrowski, Marek Napiórkowski i Paweł Kaczmarczyk – jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia, solista, sideman i kompozytor. Na koniec drugiego dnia wystąpi Adam Bałdych – znany skrzypek, kompozytor i producent muzyczny.

16 lipca Jazzbląga upłynie pod znakiem Rgg Trio. Zespół założony został przez Przemysława Raminiaka – fortepian, Macieja Garbowskiego – kontrabas i Krzysztofa Gradziuka – perkusja. Rgg Trio na koncie ma 5 płyt. Najnowsze wydawnictwo RGG to muzyka kontemplacyjna i programowa.

Ponadto tego wieczoru wystąpi Arild Andersen, norweski muzyk jazzowy i kontrabasista oraz Brenda Boykin ft. Club Des Belugas. Brenda Boykin to jedna z najpopularniejszych amerykańskich artystek jazzowych. Jej solowa płyta Chocolate&Chill znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2008 w rankingu BBC

Ostatniego dnia Jazzbląg wystąpi Atom String Quartet i Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia.

Gwiazdą wieczoru będzie Michał Urbaniak – legenda polskiej muzyki jazzowej, znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. Urbaniak wystąpi podczas Festiwalu Jazzbląg razem ze swoją córką Miką.

Na zakończenie Jazzbląga organizatorzy przygotowali koncert Gosi Szmudy-Sycz z zespołem. Jazz dla dzieci to projekt skierowany do najmłodszych miłośników muzyki. Jak komentuje Teresa Wójcinowicz z Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego: – Mam nadzieję, że przy 20-stej edycji Jazzbląga spotkamy ponownie najmłodszych adaptów muzyki jazzowej.

Bilety na koncerty w ramach Jazzbląg będą dostępne w sprzedaży już od poniedziałku w Centrum Sztuki Galerii El. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym w naszym mieście.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%