› bieżące
07:15 / 26.02.2013

Budowa budynku sądu jeszcze w tym roku? Jest na to szansa

Budowa budynku sądu jeszcze w tym roku? Jest na to szansa

fot. Konrad Kosacz

Jeśli Ministerstwo Sprawiedliwości znajdzie pieniądze, to budowa sądowego wieżowca przy ul. Płk. Dąbka może ruszyć jeszcze w tym roku. Sprawa ma się wyjaśnić do końca marca. Resort sprawiedliwości założył elbląską inwestycję w planie na lata 2014-2018.

- Istnieje jednak możliwość wcześniejszego wprowadzenia zadania do planu wydatków majątkowych już w bieżącym roku. Nastąpi to w przypadku wystąpienia oszczędności na innych inwestycjach w apelacji gdańskiej – informuje Wioletta Olszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Gotowy jest już pełen projekt i kosztorys budowy nowego budynku dla Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Elblągu. Obiekt ma stanąć w rejonie ulic Płk. Dąbka i Karowej, a jego wzniesienie kosztować ma wymiar sprawiedliwości około 77 mln zł. Według dokumentacji, na blisko półhektarowej działce powstanie dziesięciopiętrowy biurowiec, który wyróżniać się będzie nowoczesną bryłą architektoniczną.

Przypomnijmy, od dłuższego czasu elbląska Temida zmaga się ze sporym niedostatkiem powierzchni. Rozstrzelone w czterech budynkach, znajdujących się w różnych punktach miasta, przysparzają także wiele uciążliwości organizacyjnych. Wobec tego, przed kilkoma laty pojawił się pomysł, by przy ulicy Płk. Dąbka 21 zbudować nową siedzibę sądów.

W tym też miejscu stanąć ma budynek o powierzchni około 8 tys. metrów kwadratowych, w którym mieścić się będą siedziby części wydziałów i oddziałów Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Elblągu. Po wybudowaniu nowego biurowca, elbląskie sądy znajdować się będą tylko w dwóch miejscach: w powstałej siedzibie i przy Placu Konstytucji. Obecny budynek sądu przy ul. Płk. Dąbka 8-12 zostanie przekazany Prokuraturze Okręgowej. Początkowo miał on został ulokowany przy ul. Płk. Dąbka i Uroczej, jednak ostatecznie miasto zdecydowało udostępnić tym instytucjom działkę po drugiej stronie ulicy.

Po 5 latach prac formalnych, zakończono przygotowania do realizacji inwestycji, która wzbudziła o mieszkańcach okolicznych budynków wiele kontrowersji. Lokatorzy spółdzielni mieszkaniowej „Sielanka” sprzeciwiali się budowie w ich sąsiedztwie budynku sądu. Wskazywali, że inwestycja ta inwestycja pozbawi ich miejsc parkingowych, terenów zielonych, placu zabaw, i narazi na zwiększony ruch samochodowy w obrębie ciasno zabudowanego osiedla mieszkaniowego.

W 2012 r. opracowano pełną dokumentację projektowo – kosztorysową budynku. Gotowe są także wszystkie uzgodnienia. Wartość kosztorysowa inwestycji wynosi ok. 77 mln 172 tys. zł.

Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Sprawiedliwości, cykl realizacji został określony na 48 miesięcy. W planie wieloletnim inwestycja jest przewidziana do realizacji w latach 2014 - 2018.
 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Mieszkańcy nie chcą nowego budynku sądu. Miasto niewiele może zrobić

05.03.2013 komentarzy 3

Mieszkańcy osiedla przy ul. Płk. Dąbka, gdzie planowana jest budowa nowego obiektu sądu, zwracają cały czas uwagę na fakt, że parkujące pod planowanym budynkiem...