Budowa oczka wodnego
Bardzo często w celu polepszenia walorów wizualnych i wypoczynkowych przy posesjach powstają małe zbiorniki wodne.
Przepisy prawne
Zgodnie z aktualnymi przepisami (artykuł 29.1 poz. 15) przedmiotowy obiekt, to przydomowy basen lub oczko wodne, o powierzchni lustra wody do 30 m kw. Aktualne prawo budowlane pozwala na wykonawstwo robót przy oczku bez posiadania projektu budowlanego. Wystarczy dokonać we właściwym urzędzie zgłoszenia wraz z wymaganymi dokumentami i czekać na odpowiedź.
Istnieje jeszcze jedno ograniczenie, jeśli chodzi o możliwość uproszczonej realizacji oczka wodnego. W art. 29.1 poz. 14 prawa budowlanego pozwolenia na budowę nie wymagają obiekty wodne które piętrzą wodę do 1 m.
Budowa oczka
Przed przystąpieniem do prac, należy dokładnie określić lokalizacje oczka wodnego. Zastanowić się, czy wybrane miejsce będzie odpowiednie dla realizacji wszystkich naszych celów. Najlepiej jest je wytyczyć za pomocą paliczków i dokładnie oglądnąć wprowadzając ewentualne korekty.
Gdy lokalizacja jest już ostatecznie wyznaczona, należy przystąpić do robót ziemnych. W zależności od wielkości oczka można je wykonać mechanicznie lub ręcznie. Należy pamiętać iż nie ominie nas ręczne plantowanie powierzchni dna i skarp. Trzeba zwrócić szczególna uwagę na wszystkie elementy, które mogłyby uszkodzić powłokę wodoszczelną.
Konieczne jest łagodne kształtowanie skarp, nawet rzędu 1:3 - 1:4 lub jeszcze łagodniejsze. W innym przypadku grunt zasypki, mimo że musi on być zawsze bardzo dobrze zagęszczony, ześlizgnie się po macie. Obliczając ile potrzeba nam powłoki wodoszczelnej, należy pamiętać o zwiększeniu zamówienia o około 60 – 80%. Wynika to z zakładów mat na stykach, z faktu założenia maty pod zasypką, z ułożenia na skosie, z ubytków na ścięcia na załamaniach, od kształtu zbiornika itp.
Istotne tu jest, jak strome przewiduje się nachylenia skarp. Chcąc uzyskać bardziej strome pochylenie skarp niż podano wyżej, konieczne będzie zrezygnowanie z zasypki gruntowej na rzecz docisku betonem. W świeży beton można wówczas "wtopić" kamienie, tłucznie. Można też formować takim nadkładzie betonowym rozmaite elementy krajobrazowe,takie jak kaskady i progi wodne.
Gdy mamy gotowy wykop, podłoże jest oczyszczone z elementów mogących uszkodzić powłokę wodoszczelną, a zamówiona wcześniej powłoka już czeka, należy przystąpić do jej układania. W zależności od wybranego producenta, powłokę można zamówić już zgrzaną lub zgrzewać na miejscu, wycinając poszczególne elementy z rolek.
Po ułożeniu membramy, jeżeli pozwalają na to skarpy, należy wykonać zasypkę lub warstwę dociskową z betonu. Po zakończeniu procesu wiązania betonu i wykończeniu pozostałych elementów zagospodarowania terenu, oczko można zalać wodą i cieszyć się jego urokami.
Woda w oczku
Z budową oczka wiąże się jeszcze wiele zagadnień, chociażby sposób dostarczenia wody do oczka - czy ma być zasilane wodą opadową, czy z sieci.
Jeżeli wykorzystywać będziemy wody opadowe na instalacji zasilającej, potrzebny będzie separator cząstek stałych oraz przelew w oczku. W tym wypadku istotną kwestią będzie umiejscowienie oczka. Należy zwrócić szczególną uwagę na usytuowanie instalacji podziemnych i przyłączy na posesji.
Niedopuszczalnym jest lokalizowanie oczka wodnego na elementach infrastruktury podziemnej, zarówno ze względu na możliwość ich uszkodzenia podczas prowadzenia prac, jak również możliwości ograniczenia ich konserwowania.
źródło: www.wnetrza.onet.pl , E3 Architekci