Budowa wojskowej strzelnicy z bliska. Zobacz zdjęcia i film
fot. Mateusz Milanowski
W ubiegłym roku informowaliśmy o remoncie wojskowej strzelnicy przy ul. Łęczyckiej. Prace budowlane nadzorowane są przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie. Wstępnie prace miały być zakończone z końcem 2014 roku. Dzięki uprzejmości RZI nasza redakcja weszła na teren budowy, na którym wykonała materiał filmowy oraz zdjęciowy.
Zadanie przebudowy strzelnicy realizowane jest przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie.
Polega ono na przebudowie istniejącej strzelnicy garnizonowej o długości 300m – informował nas w ubiegłym roku Leszek Pietruczuk, rzecznik prasowy RZI Olsztyn - Nie jest to nowy obiekt lecz dotychczasowy poddany przebudowie w celu zastosowania takich rozwiązań technicznych, które umożliwią zachowanie stref ochronnych strzelnicy i usprawnią proces szkolenia.
Do tej pory w ramach przebudowy strzelnicy wykonano już formowanie wałów ziemnych, ogrodzenie ostrzegawcze, kulochwyt główny, odwodnienie płaszczyzny strzelnicy, wodociąg z podłączeniem do miejskiej sieci, budowę schronów oraz likwidację studni głębinowej. Do wykonania pozostały drogi wewnętrzne i ciągi piesze, instalacje elektroenergetyczne, sterowania i sygnalizacji strefą strzelania, roboty instalacyjno montażowe systemu AGAT SZMARAGD oraz budowa parkingu.
Strzelnica garnizonowa w Elblągu przeznaczona będzie wyłącznie na potrzeby szkolenia strzeleckiego żołnierzy jednostek wojskowych stacjonujących w Elblągu i garnizonach pobliskich. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w resorcie obrony narodowej istnieje możliwość doraźnego korzystania ze strzelnicy przez inne instytucje ( np. Policję, Straż Graniczną, itp.) po uzyskaniu stosownej zgody Dyrektora Departamentu Infrastruktury MON
– przyznaje w rozmowie z nami Leszek Pietruczuk, rzecznik prasowy RZI Olsztyn.
Termin zakończenia prac przewidywany był na koniec ubiegłego roku. Jednak ze względu na rozszerzenie zakresu tegoż zadania, związanego ze zmianą warunków strzelań oraz opracowaniem dokumentacji zamiennej, zakończenie zadania planowane jest w 2016 roku.
Wartość inwestycji po uwzględnieniu dodatkowego zakresu rzeczowego przewidzianego do realizacji szacowana jest na ok. 40 mln zł. W tym zawarte są koszty związane z przygotowaniem inwestycji, badań geologicznych, analiz oddziaływania obiektu na środowisko, pozyskaniem warunków technicznych, opracowaniem programu inwestycji, opracowaniem dokumentacji technicznej oraz koszt realizacji robót budowlano -montażowych. Roboty budowlane rozliczane są w systemie ilościowo -wartościowym więc ostateczny ich koszt zostanie określony po zakończeniu zadania i rozliczeniu rzeczowo-finansowym. Całość inwestycji finansowana jest z budżetu MON
– dodaje na koniec Leszek Pietruczuk.
Dziękujemy Regionalnego Zarządowi Infrastruktury za możliwość wejścia na teren budowy oraz wykonania materiałów: zdjęciowego i filmowego.