Budynek efektywny energetycznie, czyli jaki?
Coraz większą popularność zdobywa współczesne budownictwo, które nie tylko świetnie wygląda, ale też pełne jest zaskakujących, nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest wznoszenie budynków, które dzięki swojej wysokiej efektywności energetycznej są tanie w utrzymaniu. Czy wynika to wyłącznie z zastosowania konkretnych materiałów? Jak dowiecie się poniżej – niezupełnie.
Efektywność energetyczna budynków – czym jest?
Nikt nie lubi płacić ogromnych rachunków za prąd. Naprzeciw takim potrzebom właścicieli budynków wychodzi właśnie efektywność energetyczna. Można powiedzieć, że termin ten oznacza zdolność budowli do pokrycia zapotrzebowania energetycznego użytkowników przy jednoczesnej minimalizacji zużycia energii. Wyższa efektywność jest więc zdecydowanie korzystniejsza i to właśnie ku jej maksymalizacji dąży się podczas budowy nowoczesnych gmachów.
Najważniejszy jest projekt
Projekt budynku postawionego w zgodzie z tytułową ideą powinien być poprzedzony głęboką analizą miejsca, w którym ma on zostać wzniesiony. Sprawa nie jest jednak taka prosta, gdyż architekt musi wziąć pod uwagę także okolicę przyszłej budowli, jej położenie geograficzne oraz cechy strefy klimatycznej, w której się będzie się ona znajdować. Czynniki o największym znaczeniu to przede wszystkim rozkład temperatur w skali roku, ich minimalne i maksymalne wartości oraz charakter ruchów powietrza.
Naturalnie, nie bez znaczenia jest także odpowiednie zaprojektowanie całej bryły budynku, rozkładu pomieszczeń, rozwiązań termoizolacyjnych i systemów ogrzewania.
Jest to naprawdę spora liczba spraw, które należy wziąć pod uwagę. Nic więc dziwnego, że doświadczenie osoby projektującej może mieć decydujący wpływ na ostateczny efekt całego przedsięwzięcia.
Realizacja projektu
Powyżej wspomnieliśmy już o tym, jakie czynniki mogą decydować o efektywności energetycznej budynku. Nie poruszyliśmy jeszcze kwestii realizacji i materiałów, które w kontekście poruszanego zagadnienia są równie istotne.
Wszelkie systemy związane z gospodarką cieplną domu powinny być dobrane, wykonane i zainstalowane z należytą starannością. Wybór odpowiednich materiałów ma ogromne znaczenie. Wskazane jest na przykład, by stosować przegrody przezroczyste, które charakteryzują się optymalną przepuszczalnością promieniowania ultrafioletowego. Niezwykle istotne jest również to, by szczelność drzwi i okien stała na naprawdę wysokim poziomie.
Zielone rozwiązania
Dla wielu specjalistów budynek efektywny energetycznie to taki, w którym od samego początku funkcjonują systemy pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych jak chociażby panele fotowoltaiczne. Wydaje się, że jest to całkiem rozsądne rozwiązanie. Korzyści płynące z użytkowania takiego ogniwa można maksymalizować, dodatkowo stosując magazyny energii. Urządzenia stają się coraz bardziej popularne nie tylko w przedsiębiorstwach, ale też w prywatnych obiektach mieszkalnych.
Podsumowanie
Nowe budownictwo oferuje wiele możliwości, z których naprawdę warto korzystać, a sama efektywność energetyczna budynków to sprawa, nad którą warto zastanowić się przy okazji rozmyślania nad budową swojego nowego domu.