› bieżące
12:31 / 10.08.2015

Budynek przy Żeromskiego zyska drugą młodość. Powstanie w nim klub fitness

Budynek przy Żeromskiego zyska drugą młodość. Powstanie w nim klub fitness

fot. Ines Kuraś

W weekend, jako pierwsi poruszyliśmy temat niezagospodarowanego budynku z czerwonej cegły przy ul. Żeromskiego. Jego przyszłość była niejasna przez wiele lat. Dzisiaj już wiemy, że pozostanie na swoim miejscu i jaką nową funkcję będzie spełniać.

Przypomnijmy, przy ul. Żeromskiego mieści się czerwony budynek z cegły, który jest jedyną pozostałością po mieszczących się tam przez kilkadziesiąt lat zakładach mięsnych. Rzeźnia w tym miejscu została wybudowana w latach 1890-1892. Tuż przy niej znajdował się targ bydlęcy, który zajmował powierzchnię 2 hektarów. Zakłady mięsne istniały do lat 90 XX wieku. Właściciel, firma Elmeat w 2001 roku wydzierżawiła od Miasta tereny przy ul. Mazurskiej, gdzie wybudowano nowy zakład. Rada Miasta w 2001 roku wydała pozwolenie, aby na miejscu dawnych zakładów powstał hipermarket.

Od kilku lat budynek z czerwonej cegły stał zapomniany. Od ubiegłej środy prowadzone były prace przygotowawcze wokół terenu. Pojawiły się zarówno pytania, jak i spekulacje czy budynek zniknie z elbląskiego krajobrazu. Wszystko już jest jasne. Budynek pozostanie, a w nim powstanie klub fitness.

Inwestorem jest firma Elbląg DIS. Otrzymała ona pozwolenie w 2013 roku na przebudowę budynku ze zmianą sposobu użytkowania na klub fitness. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale do gminnej ewidencji zabytków. Oznacza to, że wymagana jest akceptacja konserwatora zabytków, ale nie tak wnikliwa jak przy rejestrze

– informuje Łukasz Mierzejewski, z biura prasowego Urzędu Miejskiego.

Cieszy fakt, że kolejny stary budynek, który na stałe wpisał się w krajobraz Elbląga zyska swoją drugą młodość.

3
4
oceń tekst 7 głosów 43%