› bieżące
13:54 / 28.12.2017

Budżet Elbląga uchwalony przy okrzykach: „Hucpa, nie będziemy głosowali”

Budżet Elbląga uchwalony przy okrzykach: „Hucpa, nie będziemy głosowali”

Elbląg ma swój budżet z wydatkami na prawie 600 milionów złotych. Najważniejsze inwestycje to: budowa wiaduktu na Zatorze, rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego i tworzenie Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej oraz budowa bloku operacyjnego w Szpitalu Miejskim. Dziś (28.12) podczas sesji przed głosowaniem projektu budżetu  doszło do słownych przepychanek: „Hucpa” - krzyczała jedna z radnych. 

Wczoraj radni PiS podczas konferencji prasowej skrytykowali w czambuł projekt w budżetu na 2018 rok. Dziś (28.12) zgłosili kilka poprawek i głosowali za budżetem. Wynik: 22 radnych za, a 3 wstrzymało się od głosu. 

Poprawki zgłoszone przez PiS, a właściwie sposób ich uchwalania spowodowały protest radnych Platformy Obywatelskiej.

Nie będziemy głosowali nad poprawkami

- mówił Michał Missan, szef klubu radnych PO w Radzie Miejskiej.  

Hucpa

- wtórowała jedna z radnych.

Niezrażeni radni PiS przegłosowali swoje poprawki: wydatki na działania społeczne, jednocześnie rezygnując z innych już zaplanowanych w projekcie budżetu. Wcześniej nie zgodzili się na propozycję Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga, by ogłosić pół godziny przerwy celem sprawdzenia przez urzędników zgłoszonych zmian. Radni PiS nie zgodzili się także na wnioski radnych z innych klubów. Chodziło: o zapytanie urzędników o to jakie zmiany pociągną za sobą zgłoszone poprawki oraz o zwołanie konwentu seniorów. 

Poprawki PiS:
Program Elblążanin plus - zmniejszenie cen biletów obniżka cen biletów komunikacji miejskiej, z 2,8 zł do 2,5 zł od 1 września 2018 roku - koszt 600 tys. zł 
modernizacji boiska sportowego przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 przy ul. Kopernika – 150 tys. zł,  programy zgłaszane przez szkoły oraz wspieranie szkoleń w klubach sportowych. 

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga dziękował za uchwalenia budżetu, ale krytykował sposób procedowania. 

Najważniejsze inwestycje budżetu na 2018 rok
 
1. Wiadukt na Zatorze wraz z drogami dojazdowymi i tunelem dla pieszych.
2. Oświata – kontynuacja działań dotycząca kształcenia ogólnokształcącego i zawodowego. Chodzi między innymi o rozbudowę Centrum Kształcenia Praktycznego i tworzenie Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej, które będzie koordynowało kształcenie zawodowe pod potrzeby lokalnych przedsiębiorców.
3. Szpital Miejski – rozpocznie się budowa bloku operacyjnego i modernizacji  obiektów przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego.
4. Modernizacja zajezdni, zakup 3 nowych tramwajów.
5. Przebudowa Targowiska Miejskiego.
6. Modernizacja hangaru żeglarskiego.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%