› bieżące
07:05 / 25.10.2014

Budżet Obywatelski 2015. Zobacz, jakie inwestycje będą realizowane

Budżet Obywatelski 2015. Zobacz, jakie inwestycje będą realizowane

fot. Bartłomiej Ryś

2,5 mln zł do podziału na pięć miejskich okręgów i inicjatywy ogólnomiejskie. Mieszkańcy Elbląga złożyli w sumie 471 wniosków, które poddano pod głosowanie. Wczoraj oficjalnie przedstawiono wyniki głosowania i wskazano, jakie inwestycje będą realizowane.

W 2012 roku prezydent Grzegorz Nowaczyk po raz pierwszy uruchomił w naszym mieście Budżet Obywatelski, realne narzędzie oddziaływania mieszkańców na wygląd swojego miasta. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem, a liczba nadesłanych propozycji przeszła oczekiwania – wpłynęło aż 777 wniosków na różnego rodzaju mniejsze i większe inwestycje.

Zdecydowana większość propozycji dotyczyła infrastruktury miejskiej – budowy i modernizacji dróg, chodników, parkingów, placów zabaw, poprawy stanu istniejących obiektów rekreacyjno-sportowych. W 2013 roku, do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego, wpłynęło 246 wniosków, z czego pod głosowanie poddanych zostało 105 zadań, ale to nie oznacza, że aż 140 pomysłów mieszkańców zostało odrzuconych.

- Staraliśmy się zachować jak największą elastyczność, dlatego w wielu przypadkach, gdy realizacja inwestycji zdecydowanie przekraczała wysokość założonej kwoty na dany okręg, ale inwestycja leżała w kompetencjach miasta i na terenie miejskim, opiniowaliśmy pozytywnie w ograniczonym zakresie do kwoty 400 000 zł – zaznacza Marta Doroz, przewodnicząca zespołu ds. wdrożenia Budżetu Obywatelskiego. Zdarzało się też, że mieszkańcy w swoich wnioskach zgłaszali podobne zadania w zbliżonych lokalizacjach. W takiej sytuacji w ankietach umieszczaliśmy jedno zadanie – informuje Marta Doroz.

Dzięki temu pod głosowanie poddanych zostało 105 zadań, ale obejmujących 160 wniosków. Jednak mniejsza liczba wniosków w stosunku do roku ubiegłego wcale nie oznacza spadku zainteresowania Budżetem Obywatelskim.

- Mieszkańcy wspólnie składają jeden wniosek i przenoszą całą energię i mobilizację na etap głosowania. Liczba oddanych głosów jest tego najlepszym potwierdzeniem – zauważa Hanna Laska-Kleinszmidt z Urzędu Miejskiego w Elblągu. A ta progresja jest imponująca.

W 2012 roku zagłosowały 5 164 osoby, a w 2013 aż 20 211. Jest to ponad 20 % uprawnionych do głosowania, czyli co piąty elblążanin wskazał zadania, które w jego opinii powinny zostać zrealizowane w Budżecie Obywatelskim na 2014 rok.

W porównaniu z innymi miastami o podobnej liczbie mieszkańców, Elbląg jest absolutnym liderem. W Olsztynie swój głos oddało 10 500 osób, w Koszalinie 11 455, Legnicy 6 208, a w Zielonej Górze 11 000.

Jakie wnioski zwyciężyły w tym roku?

W okręgu 1 mieszkańcy wybrali wniosek: Wykonanie chodnika przy Al. Odrodzenia (os. Zawada) łącznie ze ścieżką rowerową z zagospodarowaniem przylegającego pasa zieleni w celu rekreacyjno -wypoczynkowym(ławeczki, stoliki drewniane, pergole, kosze na śmieci).

W okręgu 2 mieszkańcy wybrali wniosek: Budowa boiska sportowego w SP nr 15 przy ul. Modlińskiej

W okręgu 3 mieszkańcy wybrali wniosek: Remont nawierzchni oraz powiększenie istniejącego parkingu przynależnego do wieżowców przy ul. Kościuszki 25 i 27

W okręgu nr 4 mieszkańcy wybrali wniosek: Naprawa chodnika i drogi dojazdowej oraz wykonanie miejsc parkingowych wzdłuż budynków położonych przy ul. Mącznej 3

W okręgu 5 mieszkańcy wybrali wniosek: Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego przy ul. Lotniczej Budowa zielonych miejsc postojowych przed Gimnazjum nr 7, ul. Lotnicza

Z inicjatyw ogólnomiejskich mieszkańcy wybrali wniosek:

Remont boiska na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego,

Plac dla psów - wybieg dla zwierząt Park Dolinka,

Wykonanie nowej nawierzchni na torze wrotkarskim. Podniesienie standardu toru wrotkowego (otwartego lodowiska) przy Agrykola.

Wyniki głosowania można obejrzeć tu:

http://www.budzetobywatelski.elblag.eu/uploads/kfm//BUDZET%20OBYWATELSKI%202015.pdf

8
0
oceń tekst 8 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 15