Budżet obywatelski w drugiej odsłonie. Mieszkańcy znów zdecydują o inwestycjach
fot. Artur Borkowski
W 2012 roku po raz pierwszy w naszym mieście został uruchomiony Budżet Obywatelski, realne narzędzie oddziaływania mieszkańców na wygląd Elbląga. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem, a liczba nadesłanych propozycji przerosła oczekiwania – wpłynęło aż 777 wniosków na różnego rodzaju mniejsze i większe inwestycje. Swoją aktywnością elblążanie udowodnili, że chcą i potrafią wpływać na jakość życia w swoim najbliższym otoczeniu.
W tym roku Budżet Obywatelski przyjmuje dwie odsłony. Pierwsza to realizacja zwycięskich inwestycji z roku ubiegłego, a druga zgłaszanie kolejnych propozycji do budżetu na 2014 rok i głosowanie nad złożonymi i pozytywnie zweryfikowanymi wnioskami.
-Wiem, że wiele jest w Elblągu miejsc, które wymagają remontu, poprawy estetyki, naprawy. Nie wszystkie z nich mogą być włączone do realizacji w bieżącej pracy urzędu– mówi Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga. - Budżet Obywatelski jest szansą na poprawę stanu infrastruktury na każdej ulicy i osiedlu. Zdaję sobie sprawę, że często te mniejsze inwestycje mają największy wpływ na warunki życia w najbliższej okolicy.
Jak zapowiada Urząd Miejski w Elblągu, wszystkie nadesłane wnioski zostaną szczegółowo rozpatrzone pod kątem formalno-prawnym, możliwości finansowych i technicznych. Na stronie internetowej na bieżąco zamieszczane będą informacje na temat kolejnych etapów prac nad obecną edycją Budżetu Obywatelskiego.
Wszystko w rękach elblążan. Tylko od mieszkańców zależy, jakie zadania zostaną włączone do projektu budżetu miasta na 2014 rok.