› bieżące
12:11 / 20.07.2013

Były burmistrz Młynar pełni funkcję burmistrza Fromborka

Były burmistrz Młynar pełni funkcję burmistrza Fromborka

fot. elblag.net

Marek Misztal będzie pełnił funkcję burmistrza Fromborka (woj. warmińsko-mazurskie) do czasu wyboru nowego burmistrza w przedterminowych wyborach. Poprzednia burmistrz zrzekła się mandatu w czerwcu, po tym jak sąd skazał ją prawomocnym wyrokiem w sprawie karnej.

Jak podała rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek, w piątek premier Donald Tusk wyznaczył Marka Misztala do pełnienia funkcji burmistrza miasta i giny Frombork. Misztal ma doświadczenie samorządowe, był burmistrzem Młynar.

Misztal będzie pełnił tę funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego burmistrza. Przedterminowe wybory na burmistrza Fromborka odbędą się 8 września, po tym jak dotychczasowa burmistrz Krystyna Lewańska zrzekła się mandatu w związku z prawomocnym wyrokiem w sprawie karnej.

Sąd uznał ją prawomocnie za winną przestępstwa urzędniczego polegającego na poświadczeniu nieprawdy w dokumentach dotyczących inwestycji unijnych. Burmistrz została skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 1200 zł.

Sprawa dotyczyła nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury w gminie Frombork: w Wielkim Wierznie, Sadłukach i Jędrychowie. Centra były budowane w latach 2006-2007. Gmina Frombork korzystała przy budowie centrów z unijnych dotacji. Aby europejskie środki trafiły do inwestora, gmina musiała przedstawiać dokumenty z postępów prac budowlanych.

Według sądu, który uznał winę burmistrz, gmina przedstawiała nieprawdziwe informacje; wykazywała bowiem, że kolejne etapy budowy są realizowane zgodnie z planem, podczas gdy ich nie wykonano, albo wykonano po czasie, albo też przeprowadzono prace budowlane inne niż ujęte w harmonogramie.

Prokuraturę o nieprawidłowościach, jakie stwierdzono podczas kontroli, zawiadomił warmińsko-mazurski urząd marszałkowski.

(PAP)

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Wybory burmistrza we Fromborku 8 września?

09.07.2013

8 września mogą odbyć się przedterminowe wybory we Fromborku - informuje Radio Olsztyn. Tak zakłada projekt. Nie jest on jednak jeszcze dokumentem obowiązującym,...