08:00 / 10.05.2016

Cała Polska biegała z mapą

Po raz ostatni w obecnym sezonie odbyły się zawody z cyklu Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację. Tym razem impreza rozegrana została w ramach akcji „Cała Polska biega z mapą”.

W sobotnich zawodach zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, wystartowało 63 zawodników w tym cztery rodziny. Po raz kolejny biegacze zmagali się z trasą wyznaczoną w Bażantarni. Tradycyjnie w gronie startujących znaleźli się uczniowie elbląskich szkół, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych z Pasłęka, a także goście z Morąga i Braniewa.

- Tym razem dołączyliśmy do akcji „Cała Polska biega z mapą” organizowanej przez Polski Związek Orientacji Sportowej - wyjaśnia Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. - Były to klasyczne zawody na orientację tzn. bieg indywidualny w swojej kategorii wiekowej. Poszczególne kategorie wyruszały na trasę w dwuminutowych odstępach, a każdy z biegaczy miał maksymalnie dwie godziny na pokonanie dystansu. Skala trudności trasy nie wpłynęła ostatecznie na końcowe wyniki, a to oznacza, że zawodnicy nie mieli problemów z zaliczaniem punktów kontrolnych.

Podczas sobotniej rywalizacji najwięcej uczestników zgłosiło się do biegu w kategorii open mężczyzn. Spośród jedenastu zawodników najszybciej na mecie zameldował się Piotr Światkowski, dla którego było to już szóste zwycięstwo w obecnym sezonie. Na drugim miejscu znalazł się Andrzej Patrejko, a na trzecim Jarosław Mazur. W klasyfikacji generalnej w sezonie 2015/2016 najlepszym biegaczem okazał się Piotr Światkowski, drugie miejsce zajął Mirosław Sokołowski, a trzecie Jarosław Mazur. Równie ciekawie było także wśród kobiet. Tu na starcie stanęło dziesięć przedstawicielek płci pięknej, które stoczyły między sobą walkę o kolejne punkty do klasyfikacji grand prix. Ostatecznie, po raz czwarty w sezonie, zwyciężyła Janina Banach, która wygraną przypieczętowała także pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej grand prix. Druga linię mety przekroczyła Olga Stolarska, a trzecie miejsce zajęła Magdalena Orzechowska. Natomiast w klasyfikacji generalnej drugie miejsce na podium wywalczyła Magdalena Orzechowska, a trzecie Paulina Łukaszewska.

Do ostatniego biegu ważyły się losy pierwszej trójki w klasyfikacji generalnej w kategorii szkół gimnazjalnych dziewcząt. Mimo, że piąty raz w sezonie zwyciężyła Julia Typańska, to uczennica Gimnazjum nr 7 nie znalazła się na podium klasyfikacji generalnej. Najlepszą zawodniczką sezonu została Klaudia Zielińska (323 pkt), która o zaledwie jeden punkt wyprzedziła Monikę Skoplak. Na najniższym stopniu podium znalazła się Magdalena Rosół (312 pkt.). Natomiast wśród chłopców już wcześniej zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie Kamil Banach (Gimnazjum nr 8), który zgromadził na swoim koncie 346 pkt. Drugie miejsce zajął Przemysław Bagiński (Gimnazjum nr 7), który w ostatnim biegu klasyfikacyjnym zgarnął komplet punktów. Natomiast trzecie miejsce zajął uczeń Gimnazjum z Kamionka Wielkiego Marcin Kalbarczyk.

- Były to ostatnie w tym sezonie zawody z cyklu grand prix, a to oznacza że poznaliśmy już najlepszych biegaczy na orientację w sezonie 2015/2016 - informuje Bolesław Czechowski. - Uroczyste zakończenie sezonu oraz wręczenie nagród odbędzie się w sobotę 11 czerwca podczas Indywidualnych Mistrzostw Elbląga, które rozegrane zostaną w Bażantarni. Zapraszamy wszystkich miłośników biegania do udziału w mistrzostwach.

Kolejne, ostatnie już w tym sezonie zawody VII edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, rozegrane zostaną w sobotę, 11 czerwca w Lesie Miejskim Bażantarnia. Biuro zawodów mieścić się będzie przy restauracji Myśliwska. Przyjmowanie zgłoszeń drogą mailową (kazek14521@onet.pl, bolesaw.czechowski@interia.pl) lub w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach 9:30-9:45. Start zaplanowano na godz. 10:00. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej MOSiR w zakładce Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację.