Centrum Elbląga, Już niedługo będzie tutaj "Ptasi Ogród". Prace trwają
fot. Marcin Mongiałło
Centrum Elbląga, bezpośrednie sąsiedztwo parku Planty. Za budynkiem hotelu Galeona znajduje się duża działka o powierzchni około 500 m2. To właśnie tutaj, ma zostać zrealizowana inwestycja, która w zamyśle jej pomysłodawców ma stanowić kolejny punkt na mapie atrakcji naszego miasta. Celem jest stworzenie miejsca wykorzystywanego w celu edukacji oraz spędzania wolnego czasu dla wszystkich mieszkańców Elbląga. Głównym celem "Ptasiego Ogrodu" będzie edukacja przyrodnicza, w związku z czym nie zabraknie spotkań, prelekcji oraz zajęć praktycznych, np. dotyczących robienia budek dla ptaków lub karmników.
Na wiosnę plac za budynkiem został bezkosztowo, społecznie uporządkowany przez członków PTTK, m.in. przycięto mocno przerzedzony żywopłot, wykoszono trawę, zagrabiono teren. Wtedy też powstał pomysł, aby miejsce to służyło edukacji przyrodniczej.
Dzięki staraniom kierownictwa PTTK Oddziału Ziemi Elbląskiej, które opracowało i złożyło stosowny wniosek, udało się uzyskać znaczące (największe ze wszystkich zgłoszonych w tej edycji projektów w mieście) dofinansowanie z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec w wysokości 12 tys. zł. Wtedy też stało się jasne, że projekt pod nazwą "»Ptasi Ogród« – miejsce do edukacji i spędzania wolnego czasu" zostanie wkrótce zrealizowany.
Termin realizacji projektu to wrzesień 2017 – maj 2018 roku. W tym czasie musimy zorganizować około 75 wydarzeń o charakterze edukacyjnym, w tym minimum 50 zajęć terenowych, 25 warsztatów i minimum 5 wykładów. Wśród zajęć terenowych wymienić można m.in.: obserwację i dokarmianie ptaków, prezentację roślin, gry i zabawy edukacyjne. Te zajęcia będzie prowadziła kadra PTTK oraz partnerzy projektu. Warszatty będą obejmowały budowę karmników, budek lęgowych, obrączkowanie ptaków, tworzenie zielników. Prowadzone wykłady będą dotyczyły tematyki przyrodniczej i będą miały charakter otwarty (przyroda parku Planty, żyjące w mieście ptaki).
– poinformował nas Leszek Marcinkowski, prezes zarządu oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej.
Czy będzie zainteresowanie?
Jest dużo młodzieży, która zgłasza się do nas na zajęcia. jest bardzo dużo zajęć dla przedszkolaków. Dzieciom pokazuje się zielone miejsca w Elblągu. Teraz dzieci będą mogły obserwować ptaki, nauczą się rozpoznawać rośliny prezentowane na ścieżce dydaktycznej, która zostanie stworzona w ramach realizowanego projektu. Jesteśmy otwarci na propozycje innych szkół, środowisk. W końcu będziemy mieć szkoleniowe, poznawcze, edukacyjne miejsce o szerokim zakresie mozliwych działań.
– dodał prezes oddziału PTTK.
Inwestycja nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie wielu podmiotów. Oprócz wspomnianej już Grupy Żywiec, która przeznaczyła na sfinansowanie przedsiewzięcia 12 tys. zł, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej współpracuje w zakresie realizacji zadania z:
- Nadleśnictwem Elbląg,
- Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej,
- Stacją Ornitologiczną w Gdańsku
- Tartakiem Jagodno (pomoże przetrzeć drzewo),
- Biblioteką Elbląską (będzie m.in. prezentowała swoje zielniki),
- Zarządem Zieleni Miejskiej w Elblągu.
Ten ostatni podmiot zapewnia duże wsparcie merytoryczne, całą logistykę, nieodpłatne opracowanie projektu zagospodarowania terenu oraz pomoc przy nasadzeniach i pracach terenowych.
Projekt zagospodarowania terenu: mgr inż. Iwona Morawska (Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu). Wizualizacja: Maciej Marcinkowski. Fot. facebook.com/PTTKElblag
W przyszłą środę, 11 października, zaczynamy od odnowienia ogrodzenia. Przynajmniej taki jest plan. Musi być dobra pogoda.
– poinformował nas Kamil Zimnicki, wiceprezes zarządu oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej (do spraw programowych).
Niedawno alpiniści z Kwidzyna wykonali prace polegające na przecięciu pielegnacyjnym starego jesiona rosnącego na terenie przyszłego "Ptasiego Ogrodu". Jak się dowiedziliśmy drzewo było częściowo suche, w związku z czym niektóre gałęzie zagrażały bezpieczeństwu.
fot. facebook.com/PTTKElblag
Prace wkrótce będą kontynuowane.
Jeszcze w tym roku chcemy postawić 3 tablice edukacyjne: dotyczącą ptaków, roślin oraz wykorzystaniu drzewa w codziennym życiu. Planujemy również przygotować teren do nasadzeń i zrobić nasadzenia
– powiedział nam Kamil Zimnicki.