› bieżące
11:30 / 29.05.2015

Centrum Radioterapii i Usprawniania wzbogaciło się o nowy tomograf komputerowy

Centrum Radioterapii i Usprawniania wzbogaciło się o nowy tomograf komputerowy

fot. Ryszard Siwiec

Przed czterema laty firma NU-MED Grupa S.A. podpisała umowę na realizację inwestycji na mocy przetargu na dzierżawę części pomieszczeń szpitalnych z przeznaczeniem na stworzenie Ośrodka Radioterapii, ogłoszonego przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Jeszcze w grudniu tego samego roku przystąpiono do prac budowlanych. Już w styczniu 2013 roku powstałe Centrum Radioterapii rozpoczęło przyjmowanie pacjentów. Wczoraj na specjalnie zorganizowanej konferencji zaprezentowano możliwości najnowszego nabytku - tomografu komputerowego.

Radioterapia to jedna z najskuteczniejszych metod walki z rakiem - jest obok chirurgii i chemioterapii, najefektywniejszym narzędziem leczenia. Stosuje się ją zarówno przed, jak i po zabiegach operacyjnych czy chemioterapii. Wykorzystuje ona promieniowanie jonizujące do zniszczenia komórek nowotworowych. Radioterapia, na różnym etapie leczenia, stosowana jest u połowy wszystkich pacjentów z nowotworem, a liczba chorych wyleczonych tą metodą co roku wzrasta.

Już od ponad dwóch lat elblążanie nie muszą jeździć aż do Olsztyna, by poddać się wspomnianemu badaniu. Od stycznia 2013 roku przyjmowani są w wybudowanym przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym Centrum Radioterapii.

Pracownie Diagnostyczne NU-MED GRUPY S.A.: tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego zatrudniają 13 lekarzy radiologów, w tym 9 specjalistów. Codziennie diagnozują oni około 90 pacjentów, co miesięcznie przekłada się na blisko 2 tysiące osób. Warte podkreślenia jest to, że spółka ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki temu pacjenci nie płacą za badania.

Podczas wczorajszej konferencji pracownicy Centrum zaprezentowali możliwości najnowszego sprzętu,będącego w ich posiadaniu - tmografu komputerowego.

To sprzęt gwarantujący pacjentom komfort i przede wszystkim precyzyjną diagnozę

- wyjaśnia Ewa Pietryka, dyrektor NU-MED GRUPY S.A. w Elblągu.

Zakupiliśmy tomograf 128-warstwowy. Pozwala on na postawienie diagnozy przy zastosowaniu bardzo małej ilości promieniowania. Daje dobrą jakość obrazowania, co z kolei usprawnia pracę lekarzom radiologom opisującym zmiany.

Badania wykonywane są z zastosowaniem kontrastu lub bez, w zależności do decyzji lekarza. Za pomocą tomografu można zaobserwować zmiany w każdym narządzie.

Mówiąc wprost - przed lekarzem nic się nie ukryje. To bardzo ważne dla pacjentów. W Polsce nowotwór jest drugą przyczyną zgonów. Każdy z nas wie, że wcześnie wykryty daje bardzo duże szanse wyleczenia

- mówi Marcin Dudzik, koordynator Pracowni Diagnostycznych.

Nowy sprzęt jest szczególnie dostosowany do badań serca. Można przeprowadzać badania bardzo skomplikowane, np. badanie angio TK serca. Lekarze wykorzystują tez tomograf do diagnozowania nawet bardzo małych dzieci.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 38