› zapowiedzi
13:21 / 10.05.2017

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na pokaz filmu poświęconego Gerardowi Kwiatkowskiemu

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na pokaz filmu poświęconego Gerardowi Kwiatkowskiemu

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na pokaz filmu "Gerard Kwiatkowski. Nie(d)oceniony robotnik sztuki", który odbędzie się po wernisażu 29 Salonu Elbląskiego, 11 maja o godz. 20. Film zrealizowano we współpracy z Fundacją Arton i Museum Modern Art Hünfeld, dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wstęp wolny.

W latach 60. Elbląg stał się jednym z centr sztuki awangardowej w Polsce dzięki Gerardowi Kwiatkowskiemu - artyście i charyzmatycznemu animatorowi kultury, a także człowiekowi o fascynującej, tajemniczej biografii i złożonej osobowości. 

Po przejęciu ruin podominikańskiego kościoła NMP i utworzeniu w nich Galerii EL zorganizował Biennale Form Przestrzennych, którego efektem jest kilkadziesiąt, rozsianych do dziś po mieście metalowych rzeźb. W 1973 r. Biennale przyjęło nazwę Kinolaboratorium. Wówczas Elbląg gościł ponad 100 wybitnych twórców z Polski i zagranicy, którzy pokazali swoje filmy i przeprowadzili różnego rodzaju artystyczne interwencje, w atmosferze radosnej twórczej wspólnoty. 

W 1974 r. Gerard wyemigrował do Niemiec, gdzie zakładał kolejne ośrodki sztuki, w tym Muzeum Sztuki Współczesnej w Hünfeld, które stało się kolejnym po Elblągu żywym i znaczącym miejscem związanym z awangardą. 

Film „Gerard Kwiatkowski. Nie(d)odceniony robotnik sztuki" zrealizowany przez Fundację Arton przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Centrum Sztuki Galerii EL i Museum Modern Art Hünfeld, jest pierwszą produkcją poświęconą niezwykłej postaci Gerarda Kwiatkowskiego.

Twórcy filmu odnaleźli jego przyjaciół i współpracowników zarówno z okresu działalności w Polsce, jak i w Niemczech. Z ich relacji, cennych materiałów archiwalnych oraz z wypowiedzi samego Gerarda, Karina Dzieweczyńska i Piotr Grdeń budują portret niezwykłego bohatera, skupiając się na wybranych fragmentach z jego życia. To opowieść o sztuce i pasji, która była tak silna, że zmieniała rzeczywistość.

Informacje: Beata Branicka, tel. 55 625 67 80, beata.b@galeria-el.pl

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%