› bieżące
14:28 / 22.11.2017

CEPiK nie funkcjonuje jak potrzeba. Cierpliwość tracą także elbląscy kierowcy

CEPiK nie funkcjonuje jak potrzeba. Cierpliwość tracą także elbląscy kierowcy

fot. Bartłomiej Ryś (archiwum elblag.net)

Niedawno pisaliśmy na temat wejścia w życie nowych przepisów dotyczących przeglądów technicznych samochodów. 13 listopada uruchomiony został system CEPiK 2.0 (pełna nazwa: System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), który łączy w sobie dwie ewidencje: centralną ewidencję pojazdów (CEP) oraz centralną ewidencję kierowców (CEK). Bardzo szybko okazało się, że wprowadzony w szczytnym celu system informatyczny nie działa jak potrzeba. 

Kierowcy cały czas zgłaszają problemy z rejestracją i badaniami technicznymi pojazdów. Stoją w kolejkach do rejestracji, czekają znacznie dłużej na wykonanie badania techniczengo pojazdu. Ich złość odbija się m.in. na pracownikach wydziału komunikacji, którzy z wprowadzeniem i funkcjonowaniem systemu nie mają nic wspólnego. 

W związku z wdrożeniem nowego systemu teleinformatycznego CEPiK 2.0 informujemy, że w chwili obecnej obsługa interesantów jest znacznie wydłużona, a niektóre sprawy nie mogą być zrealizowane.

 – informację o tej treści opublikowało 15 listopada na swojej stronie internetowej Starostwo Powiatowe w Elblągu

Informujemy, że od dnia 13 listopada br. działa nowa Centralna Ewidencja Pojazdów. Aktualnie system jest w fazie stabilizacji. Część stacji kontroli pojazdów nie nawiązała jeszcze połączenia z bazą CEPiK 2.0. uniemożliwia to realizację procesów biznesowych w trybie on-line, możliwa jest natomiast praca w trybie awaryjnym i normalna obsługa w zakresie badań technicznych pojazdów.

– możemy przeczytać na stronie cepik.gov.pl.

Jednocześnie ministerstwo informuje:

Do Ministerstwa Cyfryzacji docierają sygnały dotyczące kierowania przez Stacje Kontroli Pojazdów obywateli do Wydziałów Komunikacji w przypadku stwierdzenia niezgodności w danych pojazdu. Jest to działanie nieprawidłowe i niezgodne z przyjętą procedurą obsługi niezgodności.

Przypominamy, że od dnia 13.11.2017 r. obowiązuje ogłoszony przez Ministra Cyfryzacji tryb obsługi niezgodności w CEP w okresie od 13 listopada 2017 r. do 4 czerwca 2018 r., zgodnie z którym Stacje Kontroli Pojazdów jako podmioty zobowiązane do wprowadzania danych do centralnej ewidencji pojazdów zgłaszają niezgodności w danych do administratora danych i informacji zgromadzonych w ewidencji. Tryb ten dotyczy wyłącznie w sytuacji gdy niezgodność uniemożliwia im wprowadzenie danych do ewidencji, tj.:

  • brak pojazdu w ewidencji;
  • ewentualnie niezgodny numer VIN – wyłącznie w przypadku gdy diagnosta faktycznie nie jest w stanie zidentyfikować pojazdu i wskazać, dla którego pojazdu odnotowujemy badanie techniczne. Jeżeli jesteśmy w stanie zidentyfikować pojazd to przesyłamy do CEP badanie nawet jeżeli nr VIN zawiera błędy;
  • inne dane, które są zawarte na dowodzie rejestracyjnym  – o ile faktycznie uniemożliwiają wprowadzenie danych badania technicznego do ewidencji.

Po co ten CEPiK? 

  • CEPiK 2.0 ma za zadanie ograniczyć negatywne zjawiska społeczne w obrocie pojazdami, a także upowszechnić dostęp do własnych danych oraz danych o posiadanych pojazdach i dokumentach. Z danych zgromadzonych w CEP i CEK mogą korzystać również obywatele, dla których przygotowane zostały bezpłatne usługi.
  • "Historia pojazdu" to bezpłatna usługa, dzięki której każdy zainteresowany może poznać historię pojazdu przed zakupem. Pozwala na dostęp do danych z centralnej ewidencji pojazdów, dzięki którym kupujacy może upewnić się, czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne z informacjami w państwowej ewidencji.
  • E-usługa "Sprawdź swoje punkty karne" to możliwość kontroli posiadanych punktów karnych bez wychodzenia z domu i za darmo. Koniecznie jest jedynie posiadanie profilu zaufanego (eGO).
  • Ponadto każdy zainteresowany składając odpowiedni wniosek może uzyskać dane statystyczne na temat pojazdów zarejestrowanych. Tego typu dane moga być wykorzystane zarówno do celów niekomercyjnych, jak i komercyjnych.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym dane z centralnej ewidencji pojazdów (CEP) można udostępnić do celów komercyjnych i niekomercyjnych. Dane są udostępniane w sposób wykluczający możliwość identyfikacji osób lub pojazdów. Dlatego też w ramach tej usługi nie są udostępniane dane osobowe, numery rejestracyjne ani numery VIN. 

Zakres danych i informacji, które możesz uzyskać z CEP, jest określony w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji w sprawie centralnej ewidencji pojazdów. 

 – taka informację znajdziemy na stronie cepik.gov.pl. 

  • Ponadto osoba zainteresowana może uzyskać dane na temat konkretnego pojazdu, właściciela pojazdu czy kierowcy.
  • Kolejną usługą oferowaną przez CEPiK jest "Bezpieczny autobus"

Jak wskazuje ministerstwo:

Jest to bezpłatna usługa, która pozwala na wstępne sprawdzenie autobusu, którym właśnie wybieramy się na wycieczkę lub którym codziennie jeździmy do pracy i szkoły.

Jakie są Wasze osobiste doświadczenia związane z awaryjnością systemu CEPiK? Czy i jak długo staliście w kolejkach?

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Przeglądy techniczne samochodów. Co się zmieniło? Refleksje

13.11.2017 komentarzy 4

Dzisiaj, 13 listopada, weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych samochodów. Co się zmieniło? Oficjalnym...