› poradnik
11:49 / 06.09.2016

Cera trądzikowa – teraz to nie problem!

Cera trądzikowa – teraz to nie problem!

Wiele osób skarży się na kłopoty z trądzikiem. Wbrew utartej opinii, nie jest on domeną jedynie młodych ludzi w okresie pokwitania, których organizmy walczą z szalejącą burzą hormonów. Coraz częściej dotyka także starsze osoby, które na wszelkie sposoby próbują sobie z nim poradzić.

Cera trądzikowa sprawia kłopoty już na etapie diagnozy. Często bowiem mylona jest ze zwyczajną cerą tłustą. Kiedy już zaklasyfikowana zostaje poprawnie, najczęściej, zamiast odpowiedniej pielęgnacji, właścicielki doprowadzają do zbytniego przesuszenia, stosując mocno odwadniające kosmetyki. A to błąd! Sucha skóra jeszcze intensywniej będzie wydzielała zwiększone ilości sebum, co doprowadzi do kolejnych wyprysków.

Główny wyznacznik cery trądzikowej to regularne wysterowanie zmian ropnych – niekoniecznie związanych z cyklem menstruacyjnym. Inne charakterystyczne objawy to widoczne, rozszerzone pory, blizny pozostające po krostkach i pryszczach oraz brak poprawy przy stosowaniu standardowych technik oczyszczania twarzy. Pryszcze przy cerze trądzikowej pojawiają się niestety nie tylko na twarzy ale także na plecach czy ramionach.

Przy cerze trądzikowej, podobnie jak przy cerze tłustej, mamy problem z niewłaściwą pracą gruczołów łojowych. Produkują one nadmiar sebum, co wiąże się z nieestetycznym świeceniem się twarzy, szczególnie tam, gdzie gruczołów łojowych jest najwięcej, czyli na nosie i brodzie. Jednak przy cerze trądzikowej pojawia się dodatkowy problem: nieprawidłowe złuszczanie naskórka. Powoduje to, że martwe komórki zatykają ujścia gruczołów. To właśnie jest przyczyną powstawania krostek i zmian ropnych na twarzy. Liczba zaskórników może być różna. Istnieje spora liczba czynników, które warunkują to, w jakim stanie jest cera trądzikowa. Zdecydowanie więcej zmian pojawia się gdy towarzyszy nam stres. Potrafi on rozregulować gospodarkę hormonalną organizmu i doprowadzić do większej liczby wyprysków. Podobnie działają znaczne modyfikacje trybu życia, jednak wówczas problem jest raczej przejściowy. Inne przyczyny to uwarunkowania genetyczne, a także nieprawidłowa dieta. Duże ilości cukru, alkoholu, fast-foodów czy kawy, sprzyjają cerze trądzikowej. Również palenie papierosów nie działa korzystnie na stan buzi.

Przy pielęgnacji cery trądzikowej warto wybrać dobre kosmetyki. Wielu kosmetologów sądzi, że nieodpowiednie mogą pogarszać problem, zatykając pory. Na pewno warto zachować rozsądek w ilości nakładanego specyfiku – grube warstwy utrudniają dostęp tlenu do skóry, skutkując pogorszeniem stanu cery. Podstawą powinno być oczyszczanie. Jaki produkt wybrać?

Dobrym rozwiązaniem wydaje się La Roche-Posay Effaclar żel oczyszczający do skóry tłustej. Nie tylko znakomicie oczyszcza przetłuszczoną cerę ale i zawiera pochodne cynku, które regulują wydzielanie sebum. To bardzo wydajny produkt – jedna kropla jest w stanie pokryć oczyszczającą pianą całą twarz. Ponieważ nie zawiera parabenów, mydła ani alkoholu, idealnie nadaje się również do cery podrażnionej. Effaclar żel oczyszczający można stosować codziennie, rano i wieczorem. Wystarczy spienić niewielką ilość preparatu. Trzeba przy tym pamiętać o równomiernym rozprowadzeniu Effaclar – pomoże to oczyścić wszystkie problematyczne miejsca twarzy.

Oprócz stosowania takich produktów, jak Effaclar żel oczyszczający od La Roche-Posay, warto także zadbać o zdrowy styl życia, który ma duże znaczenie przy pielęgnacji cery trądzikowej. Należy unikać zbytniego opalania – choć na początku pomaga, po kilkunastu dniach przesuszona skóra odpowie jeszcze większą produkcją sebum. Częsta zmiana pościeli i niedotykanie twarzy nieumytymi rękami także pomoże nam zachować higienę i nie dopuści do roznoszenia się bakterii. Warto regularnie stosować peelingi, które usuną martwy, zalepiający pory naskórek. Oprócz stosowania dziennego kremu nawilżającego, trzeba także zainwestować w antybakteryjny – używany na noc złagodzi reakcje zapalne na skórze.

Cera trądzikowa w dzisiejszych czasach nie jest już problemem. Dobre kosmetyki i odpowiedni styl życia sprawią, że bez żadnych kłopotów pożegnasz się z wypryskami. Wystarczy włożyć nieco wysiłku, a cera odwdzięczy Ci się gładkim i promiennym wyglądem.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%