› bieżące
11:23 / 10.07.2012

Ceramika na plaży

Ceramika na plaży

fot. Patrycja Pieprzak

Dziś, 10 lipca, rozpocznie się szósta edycja Ogólnopolskiego Pleneru „Kadyny - wioska sztuki”. Plener to okazja do wymiany doświadczeń oraz twórczy czas poświęcony poszukiwaniom, inspiracjom i artystycznemu wyrażaniu swoich emocji.

Plener w Kadynach od początku jest poświecony ludziom młodym, których droga artystyczna to poszukiwanie -€“ środków wyrazu, materiałów, technik.
 
- Cenne jest to, że w tym  niezwykłym  miejscu,  można  tworzyć  prace nad brzegiem rozpościerającej się wody Zalewu Wiślanego,  obcując blisko z naturą, poznawać świat żywiołów ziemi: wody, powietrza i ognia – mówi Ewa Bednarska -€“ Siwilewicz, instruktor podczas pleneru. -€“ A będziemy również tworzyć przedmioty z gliny i wypalać je we wspólnie zbudowanych piecach. 
 
Uczestnicy pleneru to: Anna Karatkiewicz -€“ plastyk i pedagog, Patrycja Pieprzak - plastyk, absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni- Orłowie, studentka edukacji wczesnoszkolnej, Edyta Rogowska - studentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku historia sztuki, Anna Gawron - studentka ASP w Gdańsku na wydziale grafiki, Fryderyk Kesler uczeń Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, Edyta Siwek – artysta -  plastyk, tworzy prace w rysunku i malarstwie, Marta Tyszkowska z ASP w Krakowie, studiuje konserwację zabytków, Alicja Bielska - uczestniczka pracowni ceramicznej Wyspa Skarbów Sobieszewo, tworzy prace pod okiem dr Krystyny Andrzejewskiej-Marek, Joanna Wachowicz z pracownia plastycznej CSE „Światowid”, Szymon Gruba uczestnik zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury Luzino, Ewelina Szadkowska - absolwentka  Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie, Kornel Kiliński z elbląskiej pracowni plastycznej - Inveni Ryt, Liliana Wiadrowska - studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim.
 
Plener poprowadzą: profesor i wykładowca z zakresu malarstwa i rysunku na wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego -  Marek Szczęsny, profesor Wojciech Sęczawa, wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Ewa Bednarska- Siwilewicz instruktor ceramiki w CSE „Światowid”
 
- Przez cały czas trwania pleneru mieszkańcy Kadyn, dzieci, młodzież i dorośli będą  mogli  uczestniczyć w warsztatach artystycznych na tamtejszej plaży – mówi Magdalena Czarnocka, organizator pleneru. -  W czwartek, 12 lipca o godz. 18.00, w kadyńskiej świetlicy będzie można wysłuchać wykładu, wygłoszonego przez profesora Marka Szczęsnego - „Malarstwo: historia i współczesność”, na koniec uczestnicy będą mogli porozmawiać o współczesnym malarstwie.
 
Z kolei w piątek, 13 lipca, o godz. 16.00 po raz drugi odbędzie się wernisaż prac ceramicznych, szkła artystycznego i batików uczestników pracowni CSE „Światowid”.
 
- Za udostępnienie świetlicy i przeobrażenie jej w galerie sztuki dziękujemy pani Monice Wodzianickiej przewodniczącej Rady Miejskiej w Tolkmicku, pani Dorocie Lebioda  opiekunowi Świetlicy w Kadynach oraz pani sołtys Ewie Świątek –Kulickiej – dodaje Magdalena Czarnocka.  
 
Ubiegłoroczna  wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do kadyńskiej świetlicy  zaglądali zarówno mieszkańcy, jak i turyści.
 
Organizatorem pleneru jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
3
0
oceń tekst 3 głosów 100%