› bieżące
19:35 / 24.06.2024

Cerkiew Greckokatolicka poświęcona

Cerkiew Greckokatolicka poświęcona

fot. UM Elblag

Dziś w Elblągu odbyła się konsekracja cerkwi greckokatolickiej Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W uroczystości uczestniczył Prezydent Elbląga Michał Missan.

Uroczystość konsekracji to wielkie święto elbląskiej Parafii Greckokatolickiej, która świętuje także jubileusz 50-lecia istnienia. Poświęcenie cerkwi polegało na umieszczeniu w ołtarzu relikwii biskupa przemyskiego, błogosławionego Jozafata Kocyłowskiego. Poprzedzone zostało uroczystą procesją.

- Nowa świątynia to zasługa całej społeczności Parafii Greckokatolickiej z księdzem Mitratem Andrzejem Sroką na czele. Serdecznie gratuluję! Cerkiew w naszym mieście jest nie tylko ważnym obiektem sakralnym, w którym odbywają się nabożeństwa religijne. To również bardzo ważny ośrodek integracji członków społeczności ukraińskiej, która od wielu lat stanowi jedną z większych grup w naszym mieście. Świątynia stała się również ważnym punktem świadczącym pomoc uchodźcom, którzy uciekając przed wojną na Ukrainie właśnie w Elblągu znaleźli bezpieczne schronienie. Serdecznie dziękuję za tę pomoc Księdzu Mitratowi i wszystkim parafianom. Na dalsze lata życzę wszelkiej pomyślności. Niech dzisiejsza uroczystość będzie dla Państwa umocnieniem duchowym oraz potwierdzeniem przywiązania do najtrwalszych – napisał Prezydent Michał Missan w liście skierowanym do Proboszcza Parafii Greckokatolickiej – Ks. Mitrata Andrzeja Sroki.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%