› zdrowie i uroda
11:22 / 15.12.2015

Charakterystyczne objawy klimakterium

Charakterystyczne objawy klimakterium

Pomiędzy 45 a 55 rokiem życia organizm kobiety przestaje produkować estrogen, a jajniki
przestają wytwarzać i uwalniać komórki jajowe. Tym samym przestaje ona być płodna. Najbardziej
charakterystycznym symptomem tego procesu jest zanik miesiączki. Moment ten poprzedzony jest klimakterium, czyli szeregiem objawów wynikających ze zmian hormonalnych.

Uderzenia gorąca i nocne poty

Objaw, z którym wielu osobom najbardziej kojarzy się nadchodząca menopauza, to uderzenia gorąca. Odczuwane są one jako fale ciepła, które gwałtownie zalewają ciało i przepływają od głowy wzdłuż tułowia. W nocy często towarzyszy im oblewanie się zimnym potem.

Zmiany nastroju

Dla klimakterium charakterystyczne są też zmiany nastroju. Nawet kobiety, które wcześniej były pogodne i energiczne, mogą wtedy odczuwać rozdrażnienie, niepokój, smutek i spadek energii.

Przemęczenie i bezsenność

Kobiety przechodzące klimakterium miewają problemy ze snem: w nocy długo nie mogą zasnąć, a rano budzą się zbyt wcześnie, niewyspane. Mogą też czuć, że męczą się szybciej niż dotychczas.

Zbyt skąpe lub zbyt obfite miesiączki 

Całkowity zanik miesiączki poprzedzają na ogół zaburzenia miesiączkowania, takie jak zbyt obfite lub zbyt skąpe miesiączki, zbyt częste albo zbyt rzadkie krwawienia.

Spadek libido

Kobiety w okresie klimakterium mają mniejszą ochotę na seks, co związane jest nie tylko ze zmianami hormonalnymi, ale też z poczuciem, że tracą swoją „kobiecość” i stają się mniej atrakcyjne. Częstym problemem kobiet w okresie klimakterium jest również suchość pochwy, która
może sprawiać, że seks staje się zwyczajnie nieprzyjemny.

Zmiany wyglądu

Klimakterium często wiąże się z przybieraniem na wadze pomimo utrzymania dotychczasowej diety i stylu życia. Skóra staje się sucha i wiotka, pojawiają się na niej wyraźne zmarszczki.Te charakterystyczne dla przekwitania objawy mogą być uciążliwe dla osoby, która się z nimi zmaga. Aby ułatwić sobie przejście przez ten trudny dla wielu kobiet okres, mogą one zdecydować się na hormonalną terapię zastępczą.

Przeczytaj także: Rodzaje i skuteczność naturalnych metod planowania rodziny

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%