Chcesz być mamą? O tych suplementach nie możesz zapomnieć!
Wiele przyszłych mam korzysta z suplementów prenatalnych i w czasie ciąży wkłada wiele wysiłku w prawidłowe odżywianie. Wszystko po to, by urodzić silne i zdrowe dziecko. Jakie składniki odżywcze powinnaś uzupełniać, jeśli planujesz macierzyństwo?
Kwas foliowy
Kwas foliowy jest syntetyczną formą witaminy B9, która w naturalnej postaci folianu występuje w niektórych produktach spożywczych. Są to głównie zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak czy sałata. Oczywiście powinnaś je regularnie spożywać, jednak trudno jest uzyskać z nich ilość witaminy B9 niezbędną w czasie ciąży. Dlatego konieczne jest przyjmowanie suplementu kwasu foliowego. Związek ten minimalizuje ryzyko pojawienia się u dziecka wad cewy nerwowej, w tym rozszczepu kręgosłupa.
Ministerstwo Zdrowia zaleca, by kobiety planujące poczęcie dziecka każdego dnia przyjmowały 400 mikrogramów kwasu foliowego i kontynuowały jego suplementację przynajmniej przez pierwszy trymestr. Jeśli właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i nie brałaś wcześniej tego związku, od razu zacznij go przyjmować. Suplement kwasu foliowego kupisz w aptece bez recepty. Lepiej brać go oddzielnie niż w formie multiwitaminy. Ta ostatnia może zawierać witaminę A, która nie jest polecana kobietom spodziewającym się dziecka.
Żelazo
W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na żelazo, potrzebne do wytworzenia krwinek dla rozwijającego się płodu. Wiele kobiet ma niedobory tego pierwiastka jeszcze przed poczęciem dziecka, dlatego powinny regularnie jeść chude czerwone mięso, warzywa (zwłaszcza strączkowe), jaja, tłuste ryby, pieczywo pełnoziarniste i suszone owoce. Choć wątróbka również zawiera dużo żelaza, nie jedz jej w czasie ciąży. Jest ona organem, w którym zbierają się toksyny i metale ciężkie z całego organizmu. Dlatego spożywanie jej nie jest obojętne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dodatkowo, jeśli masz anemię lub borykałaś się z nią w przeszłości, porozmawiaj z lekarzem o konieczności przyjmowania suplementów żelaza.
Wapń
Podczas ciąży potrzebujesz też więcej wapnia. To ono pozwala Twojemu dziecku rosnąć, a jednocześnie wzmacnia Twoje własne kości. Najlepszym źródłem wapnia jest nabiał, czyli mleko, sery i jogurty. Jednak unikaj niepasteryzowanych produktów mlecznych, miękkich serów dojrzewających, takich jak camembert lub brie, oraz wszystkich serów pleśniowych ze względu na ryzyko zatrucia bakterią listeria.
Witamina D
Do prawidłowego wchłaniania wapnia niezbędna jest witamina D. Organizm wytwarza ten związek pod wpływem kontaktu ze światłem słonecznym. Ponieważ w naszym klimacie poza miesiącami letnimi ekspozycja na słońce jest mocno ograniczona, Polkom zaleca się przyjmowanie suplementów witaminy D od drugiego trymestru ciąży w dawce 800-1000 IU (20-25 μg) dziennie.
Jod
Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, a jego niedobór w czasie ciąży wiąże się z ryzykiem niedorozwoju umysłowego u dziecka. By zapewnić sobie obecność tego ważnego pierwiastka w diecie, używaj do gotowania soli jodowanej. Uważaj jednak na jej ilość, gdyż zbyt duże spożycie soli może podnosić ciśnienie tętnicze i sprzyjać obrzękom, które są częstym problemem kobiet w ciąży.
Kwasy tłuszczowe omega-3
Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne dla prawidłowego rozwoju mózgu i oczu dziecka. Znajdziesz je w tłustych rybach, takich jak śledź, makrela, sardynki, łosoś czy pstrąg, oraz w siemieniu lnianym i orzechach. Będąc w ciąży, staraj się jeść jedną porcję ryb tygodniowo. Unikaj jednak tuńczyka, gdyż może on zawierać rtęć.
Prawidłowa suplementacja i odżywianie w czasie ciąży pomogą uzyskać odpowiednią równowagę składników odżywczych potrzebnych Tobie i Twojemu dziecku. Ono będzie się dobrze rozwijać i rosnąć, a Ty poczujesz się lepiej i zyskasz więcej sił, które po porodzie będą Ci bardzo potrzebne!