› zdrowie i uroda
09:37 / 10.10.2012

Chcesz być zdrowa? Badaj swoje piersi

Chcesz być zdrowa? Badaj swoje piersi

Od lat październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Również w Elblągu wiele instytucji włącza się do tej akcji. W ramach skutecznej profilaktyki, kobiety po 50 roku życia, mogą wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Ministerialny program "Mammografia – obowiązkowe badanie każdej kobiety po pięćdziesiątce" realizuje wojewódzki Szpital Zespolony przy ul. Królewieckiej.

Mammografię powinny wykonać raz na dwa lata wszystkie panie w wieku 50-69 lat, bowiem rak piersi to jeden z najczęściej występujących wśród kobiet nowotworów i najchętniej atakuje właśnie kobiety po menopauzie. 
 
Jak przebiega badanie mammografem?
Podczas badania pierś umieszczana jest na małej podstawce i uciskana plastikową płytką, od góry oraz z boku. Pozwala to na uzyskanie dwóch obrazów. Ucisk może być nieprzyjemny dla pacjentki, ale trwa zaledwie kilka sekund i jest niezbędny do uzyskania dobrej jakości zdjęcia.
 
Na badanie nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jednak w tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicach piersi, pach i dekoltu.
 
Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o mammografii. Tym bardziej, że czas oczekiwania na badanie jest bardzo krótki – w szpitalu wojewódzkim na mammografię finansowaną przez NFZ pacjentki zapisywane są niemal na bieżąco. Gwarantujemy paniom: nowoczesny sprzęt obsługiwany przez doświadczonego technika radiologii, rzetelny opis badania przez lekarza radiologa, a w razie potrzeby także możliwość dalszej diagnostyki - zachęca Anna Kowalska z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. 
 
Zapraszamy panie do Zakładu Radiologii na I piętrze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu przy ul. Królewieckiej. Na mammografię można zarejestrować się osobiście lub telefonicznie: 55 239-58-80. Prosimy mieć przy sobie numer PESEL.
 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

O raku piersi ciągle boimy się mówić

28.06.2012 komentarzy 2

Ktoś gdzieś mądrze napisał, że oprócz nas samych nikt nam w prezencie nie przyniesie naszej kobiecości.  A skoro potrafimy tyle czasu spędzać u...