› bieżące
11:45 / 07.05.2012

Chcesz wynająć mieszkanie na Euro 2012? Oto 10 cennych porad

Chcesz wynająć mieszkanie na Euro 2012? Oto 10 cennych porad
Masz mieszkanie, które za miesiąc możesz udostępnić kibicom piłki nożnej? Wynajmij je i zarób nawet 2 – 3 razy więcej niż poza sezonem
 
Ale pamiętaj o swoich obowiązkach oraz czynnościach, które podniosą bezpieczeństwo najmu: dobrze skonstruowanej umowie, ubezpieczeniu, kaucji, ale też przygotowaniu mieszkania, aby goście dobrze się w nim czuli.
 
Do meczu otwarcia mistrzostw Europy w piłce nożnej już tylko 35 dni. Jest to jeszcze wystarczająco odległy termin, aby zarobić na EURO udostępniając swoje mieszkanie kibicom. Home Broker opracował 10 zasad, które pozwolą na tej okazji niemało zarobić ograniczając przy okazji do minimum potencjalne czynniki ryzyka.
 
1. Ogłoś się – reklama jest dźwignią handlu
Jeśli masz mieszkanie lub dom, które w czerwcu możesz udostępnić kibicom koniecznie ogłoś to. Rozwiązania są trzy. Po pierwsze wynajem mieszkania na EURO można zlecić wyspecjalizowanej firmie. Właściciele mogą też próbować wynająć mieszkania bezpośrednio do czego niezbędne będzie zamieszczenie ogłoszenia najlepiej w internecie. Dla kibiców są dostępne specjalne strony ogłoszeniowe, np. euronoclegi.com, meet-poland.pl, czy 2012life.eu.
 
2. Zaproponuj racjonalną stawkę za najem
Bez wątpienia jednak obok opisu mieszkania i jego zdjęć w ofercie musi znaleźć się cena. Nie można tu przesadzić z proponowanymi stawkami, bo to odstraszy kibiców. Racjonalne wydają się ceny na poziomie 2 – 3 razy wyższym niż standardowo. Na przykład w Warszawie przeciętna cena „dwójki” to obecnie 2,2 tys. za miesiąc, czyli niewiele ponad 70 zł za dzień, kibic musi się obecnie liczyć z kosztem na poziomie ponad 140 złotych za dobę, czyli na przykład za dwa tygodnie będzie musiał zapłacić około 2 tysięcy. Warto bowiem podkreślić, że trudno wyobrazić sobie, że kibic spędzi w jednym mieście dłużej niż tydzień lub dwa. Niewykluczone więc, że w ciągu miesiąca w wynajmowanym mieszkaniu właściciel będzie gościł więcej niż jedną grupę kibiców.
 
3. … ale nie zamykaj się na inne sposoby zarabiania
Warto też pamiętać, że goście ci będą często wybierali najem jako alternatywę do noclegów w hotelach. W takim razie warto zaproponować im nie tylko dach nad głową, ale pełen wikt i opierunek. Są to dodatkowe usługi, za które właściciel może pobierać opłaty. Idealnym przykładem może być wyżywienie, z którego bez wątpienia wielu najemców chętnie skorzysta.
 
4. Sprawdź najemcę
Potencjalne dochody z wynajmu są pokaźne. Wiele osób obawia się jednak, że ich mieszkanie może zostać zdewastowane podczas wizyty kibiców. Warto więc włożyć trochę wysiłku w to, aby do domu wpuścić osoby budzące zaufanie. Internet daje nam tu niemałe możliwości. Właściciel mieszkania może bowiem w prosty sposób poznać potencjalnego najemcę z Rosji, Włoch czy Grecji. Zwykło się mówić, że jeśli kogoś nie ma w googlu lub na facebooku to nie istnieje. Warto więc zobaczyć profil najemcy na portalach społecznościowych, aby zyskać większą pewność, że udzielamy noclegu osobie odpowiedzialnej.
 
 
5. Spisz umowę i weź kaucję
Niech to jednak nie usypia czujności. Bardzo ważne jest bowiem podpisanie umowy, która będzie dobrze chronić interesy zarówno właściciela (np. przed konsekwencjami ewentualnych zniszczeń w lokalu), jak i kibiców (np. przed sytuacją, w której właściciel w ostatniej chwili wypowie umowę, gdy zorientuje się, że stawki na rynku bardzo wzrosły). Dlatego szczególną uwagę warto zwrócić na część tego dokumentu dotyczącą odpowiedzialności najemcy za zniszczenia oraz wysokości kaucji. Kaucja powinna być adekwatna do wartości wyposażenia lokalu. W przypadku zawarcia umowy ustnej może się okazać niemożliwe dochodzenie roszczeń właściciela wobec najemcy, który dopuścił się dewastacji lokalu. Warto też sporządzić zdjęcia nieruchomości, które obrazować będą stan z dnia przekazania kluczy – pomoże to ustrzec się przed konfliktami.
 
6. Ubezpiecz się
Osoby, które mimo kaucji i umowy chcą mieć pewność, że ich majątek nie zostanie przez kibiców uszczuplone mogą udać się po pomoc do ubezpieczalni. Te posiadają pełen wachlarz produktów, które zabezpieczą właściciela nie tylko przed konsekwencjami zalania sąsiada, ale też dewastacją czy kradzieżą sprzętu z mieszkania. Tego typu produkty bywają zaskakująco tanie. Za pakiet ubezpieczeń dających pełną ochronę mieszkania wartego ponad 300 tys. zł z minimalną sumą ubezpieczenia na poziomie 30 tys. zł trzeba zapłacić średnio 200 – 300 zł.
 
7. Usuń rzeczy osobiste
Tak zabezpieczony właściciel może już ze spokojną głowa zająć się przygotowaniami do przyjęcia gości. Jeśli wynajmowane mieszkanie jest na co dzień zajmowane przez właściciela, może się w nim znajdować wiele rzeczy osobistych. Warto co cenniejsze schować w bezpieczne miejsce. Z jednej strony właściciel dodatkowo zabezpieczy się wtedy przed szkodami, ale też najemca może mieć większy komfort mieszkania. Nieodzowne jest też dokładne wysprzątanie mieszkania, przygotowanie czystej pościeli i ręczników dla gości.
 
8. Uprzedź sąsiadów
W tym ferworze przygotowań nie można też zapomnieć o uprzedzeniu sąsiadów o wizycie cudzoziemców. Pozwoli to uniknąć konfliktów z sąsiadami, a z drugiej strony ci mogą też zaalarmować właściciela gdyby świętowanie zwycięstwa drużyny narodowej lub też jej porażka miała mieć fatalne skutki dla jego mienia.
 
9. Zadbaj o dobry klimat
Wiele w świecie słyszy się o tradycyjnej polskiej gościnności. Warto to przeświadczenie w najemcach podtrzymywać, nie ingerując jednak w ich prywatność. Bez wątpienia miłym gestem byłoby jednak postawienie w wazonie świeżych kwiatów lub pozostawienie najemcom upominku w postaci tradycyjnych kulinarnych specjałów. Podobnie byłoby z zaproponowaniem odbioru z lotniska. Gdy ktoś w celu znalezienia najemców korzystał z usługi pośrednika, powinien oczekiwać takiej „przysługi” od niego. Może to być szczególnie docenione gdy przylot samolotu jest planowany w godzinach nocnych.
 
10. Nie zapomnij o fiskusie
Na koniec nie można zapomnieć o opodatkowaniu przychodów z wynajmu mieszkania kibicom. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mają do wyboru dwa rozwiązania:
 
1) Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5%),
2) Zasady ogólne (stawki progresywne 18% i 32%).
 
Jedynie w przypadku ryczałtu podstawą do obliczenia podatku jest przychód, a chęć skorzystania z tej formy opodatkowania trzeba zgłosić w urzędzie do 20 dnia następującego po otrzymaniu pierwszego czynszu. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych podstawą opodatkowania jest dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Wyboru tej formy opodatkowania nie trzeba zgłaszać, a wystarczy uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT. Dla osób, które planują wynajmować mieszkanie kibicom tylko na okres EURO, najkorzystniejsze może się okazać proste rozliczenie w formie ryczałtu.
 
źródło Kajetan Michalski, Bartosz Turek, Home Broker
 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%