› zapowiedzi
11:25 / 08.11.2013

Chłopcy kontra Basia czyli mocno folkowa sobota w Mjazzdze

Chłopcy kontra Basia czyli mocno folkowa sobota w Mjazzdze

Ten zespół dał się poznać głównie za sprawą uczestnictwa w programie Must Be The Music. Po oczarowaniu widzów i jurorów w końcu doczekaliśmy się wydania płyty "Oj tak", co z kolei stało się okazją do ogólnopolskiej trasy koncertowej promującej to wydawnictwo. W sobotę, 9 listopada o godz. 20.15 Chłopcy kontra Basia zagrają w Mjazzdze.

Przebojem wdzierają się na scenę etno-jazzową. Już debiutanckim występem oczarowali jury jednego z najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Młodzi, pełni zapału, inspirujący się przeszłością, ale śmiało patrzący w przyszłość. Chłopcy kontra Basia zadebiutowali w kwietniu 2010 r. podczas XIII Folkowego Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", gdzie od razu zdobyli jedną z ważniejszych nagród na scenie folkowej - II miejsce w konkursie. Rok później była I nagroda Sceny Otwartej Mikołajków Folkowych w Lublinie (2011), a na początku 2012 zwycięstwo w plebiscycie na najlepszy utwór w nurcie world music "Battle of Bands" organizowanym przez World Music Network. Chłopcy kontra Basia miał być z założenia minimalistycznym projektem, stawiającym sobie za cel tworzenie muzyki inspirowanej polską muzyką i poetyką tradycyjną.
W pełni autorskie kompozycje (teksty i melodie) są stylizowane na ludowe, następnie w trakcie aranżacji wzbogacane są elementami charakterystycznymi dla różnych stylów: od jazzu, przez trip-hop, po drum'n'bass. To niezwykle nowoczesna mieszanka. W repertuarze ChKB znajdują się niekiedy parafrazy tradycyjnych pieśni, innym razem autorskie teksty osadzone w stylistyce ludowej gawędy, ballady, przyśpiewki oraz pieśni obrzędowej.

Premiera debiutu fonograficznego zatytułowanego "Oj tak" miała miejsce dosłownie kilka dni temu. Koncert w klubie Mjazzga będzie częścią dużej trasy koncertowej promującej nowe wydawnictwo. Dotychczasowe recenzje zarówno płyty jak i koncertów można podsumować krótko: świetna muzyka, świetne wykonanie, niezapomniane przeżycie muzyczne.

Chłopcy kontra Basia tworzą:
Barbara Derlak - śpiew, klarnet, basklarnet, drumla
Marcin Nenko – kontrabas
Tomasz Waldowski - perkusja, futujara

Bilety: 30 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu koncertu.

Więcej na mjazzga.pl Organizacja: Klub Mjazzga i SK Co Jest? we współpracy z Departamentem Kultury UM w Elblągu.

Następny koncert: 10 listopada - Five Of Green

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%