› poradnik
13:39 / 24.06.2016

Cholina - garść podstawowych informacji

Cholina - garść podstawowych informacji

Cholina często bywa określana mianem witaminą B4, która przynależy do grupy związków nazywanych witaminopodobnych, co oznacza, że swoją budową nie przypomina enzymów, jednak posiada analogiczną do nich aktywność biologiczną. Organizm sam syntetyzuje ten związek chemiczny niestety tylko niewielką ilość jego dziennego zapotrzebowania. Obecność choliny w codziennej diecie jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i wielu narządów naszego organizmu.

Czym jest cholina i jakie funkcje pełni?

Cholina to podstawowy budulec każdej komórki naszego ciała a jej obecność jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Związek ten znajduję się w organizmie w formie związków fosfolipidowych, pełnią one wiele istotnych funkcji. Cholina tworzy błony komórkowe, odgrywają znaczącą rolę, jako przekaźnik układu nerwowego, pośrednio wpływa na poprawę pamięć, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Dodatkowo bierze udział w transporcie i przemianie cholesterolu i innych tłuszczy, przyśpiesza ich spalanie w organizmie, zapobiega odkładaniu ich w ścianach naczyń krwionośnych oraz zapobiega stłuszczeniu wątroby. Cholina wspomaga proces detoksykacji organizmu, wspomaga pracę komórek wątroby usuwając toksyczne substancje.

Zapotrzebowanie

Zlecana dzienna dawka choliny jest uwarunkowane od wielu czynników takich jak: wieku, płeć, aktywności fizyczna. Synteza tej substancji u kobiet jest 10 - 50% wydajniejsza niż u mężczyzn, przez co zapotrzebowanie kobiet na choliną pochodzącą z pokarmu jest mniejsze. Badania wykazały, że intensywny wysiłek fizycznym powoduje zmniejszenie poziomu choliny we krwi o ok. 10 - 40%, niedobory te są jednak wyrównywane przez ustrojowe zapasy. Cholinę wykorzystuje się w farmakoterapii takich schorzeń jak otyłość, choroby krążenia, atonii pęcherza moczowego i jelit. Stąd też występowanie tego związku w składzie Hepatil, leku wspomagającego pracę wątroby.

Występowanie

Cholina występuje w wielu artykułach spożywczych, najczęściej pod w postacią lecytyny. Do produktów roślinnych bogatych w ten związek należą: produkty zbożowe z pełnego ziarna, fasola, ziemniaki, soja, orzeszki ziemne, płatki owsiane, ryż. Produkty zwierzęce to z kolei: mięso, wieprzowina, wątroba, żółtko jaja. Ze względu na bardzo istotne funkcje choliny, duża część produktów, które konsumujemy jest dodatkowo wzbogacanych o ten związek w czasie procesów ich przetwarzania.

Niedobory choliny

Kiedy poziom choliny jest w organizmie zbyt niski objawia się przede wszystkim nudnościami, problemami ze snem, bólami głowi czy też kłopotami z pamięcią. Permanentny niedobór choliny może doprowadzić do poważnych chorób takich jak choćby miażdżyca, problemów z wątrobą czy sercem. Niedobory tego związku przyczyniają się również do kłopotów z układem pokarmowym i wydalniczego. Odpowiednia dieta wzbogacona w suplementy zalecana jest zwłaszcza osobom, u których zdiagnozowano depresję, stany lękowe, a także wysoki poziom cholesterolu. Stosuje się ją przy wystąpieniu problemów z wątrobą: skład Hepatil jest bogaty w cholinę i jest zalecany wszystkim, którzy odczuwają problemy z wątrobą i układem trawienny.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%