› bieżące
07:30 / 22.07.2013

Chopin i nie tylko, czyli kolejna muzyczna niedziela w Bażantarni

Chopin i nie tylko, czyli kolejna muzyczna niedziela w Bażantarni

fot. elblag.net

Za nami drugi koncert w ramach Letniego Salonu Muzycznego” Bażantarnia 2013”. Trio w składzie: Krzysztof Kit, Mirosław Pachowicz i Izabela Paszkiewicz zgromadziło dziś wielu amatorów muzyki poważnej. Nic dziwnego - artyści, którzy wystąpili w Muszli, koncertowali w Japonii, Korei Południowej i Emiratach Arabskich, a na swoim koncie mają wiele prestiżowych wyróżnień. Organizatorem występu było Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.

„Bażantarnia klasycznie – Chopin i nie tylko..” pod takim hasłem upłynął wczorajszy koncert. Co kryło się pod tajemniczym „nie tylko”? Otóż, muzycy połączyli klasyczne brzmienia z transkrypcjami współczesnych przebojów. Artyści na co dzień związani z Polską Filharmonią Bałtycką i Akademią Muzyczną w Gdańsku są zawodowcami, którzy czynnie biorą udział w kursach mistrzowskich u znakomitych instrumentalistów, ciągle podnosząc swoje kwalifikacje i umiejętności.

Krzysztof Kit od roku 2002 koncertuje w założonym przez solistów Polskiej Orkiestry Radiowej w kwintecie dętym „Tempo Prima”. Dokonał bardzo wielu nagrań płytowych z muzyką klasyczną i filmową w tym wszystkie nagrania muzyki filmowej Jana A.P.Kaczmarka realizowanych w Polsce.

Izabela Paszkiewicz-Posańska grająca podczas koncertu na fortepianie została wielokrotnie nagrodzona w krajowych i światowych konkursach muzycznych. Jednym z jej największych osiągnięć było zdobycie I miejsca w kategorii Trio na V Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego.

W pierwszej części koncertu elblążanie usłyszeli m.in. Allesandra Marcello. Izabela Paszkiewicz wykonała brawurowo jedną z najbardziej znanych w literaturze muzycznej miniatur fortepianowych – „Dla Elizy”, którą skomponował Ludwig van Beethoven. Według jednej z teorii biografów Beethovena, Eliza była „Nieśmiertelną Ukochaną”, do której kompozytor wysłał swój słynny list.

Do tej pory elblążanie wykazali duże zainteresowanie koncertami, przybywając licznie – na rowerach, rolkach czy po prostu w ramach niedzielnego spaceru do Bażantarni.
Kolejne występy w ramach Letniego Salonu Muzycznego „Bażantarnia 2013” odbędą się w niedzielę (28.07, 04.08, 11.08 oraz 18.08) o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 13