› rozrywka
11:33 / 05.10.2016

Chopin najlepszy na jesień. Szymon Nehring zachwycił melomanów (+ foto)

Chopin najlepszy na jesień. Szymon Nehring zachwycił melomanów (+ foto)

fot. Maciej Markowski

Od 2007 Elbląska Orkiestra Kameralna nieustannie zaskakuje miłośników świeżością swoich wykonań oraz nieustającym apetytem na odkrywanie "na nowo" klasycznych utworów wielkich kompozytorów. Muzycy EOK mieli już okazję występować na jednej scenie z mistrzami pokroju Jerzego Maksymiuka czy Kaia Baumanna oraz znakomitymi solistami, m.in. Kate Liu czy ostatnio Włodek Pawlik. Teraz do tego grona dołączył kolejny wirtuoz fortepianowy - Szymon Nehring.

Ten 21-letni pianista zdobył uznanie na XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie był jedynym startującym Polakiem. W finale zaprezentował swoją wersję koncertu fortepianowego e-moll op.11 wielkiego polskiego kompozytora. Jego konkursowe wykonania zostały wydane w wersji płytowej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina pod tytułem "Błękitna seria". Ten koncert zaprezentował elbląskiej publiczności. Orkiestrze kameralnej przewodził dyrygent Kai Baumann.

Sam koncert dostarczył wrażeń i uniesień wszystkim zakochanym w muzyce Chopina, ale także tym, którym bliżej do bardziej modernistycznych - mniej klasycznych - brzmień spod znaku Arnolda Schönberga uważanego za "rewolucjonistę". Salę koncertową najpierw wypełnił głos dyrektor EOK Bożeny Sielewicz, która wprowadziła widzów w temat koncertu. Gdy wybrzmiały pierwsze dźwięki, słowa stały się niepotrzebnym naddatkiem. Zaczęło się od etiudy c-dur Chopina, a następnie - po pojawieniu się Szymona Nehringa - zaczął się koncert e-moll op.11. Interpretacja młodego mistrza fortepianu przypadła do gustu publiczności, która swoimi brawami kilkukrotnie wywoływała artystę na scenę. Gdy pianista opuścił muzyków i salę, Elbląska Orkiestra Kameralna wykonała schönbergowski poemat "Verklärte Nacht". Jak wyjaśniała Bożena Sielewicz, to romantyczna historia miłosna pełna przebaczenia i intymności.

Ten kolejny znakomity koncert długo pozostanie ze słuchaczami, ale patrząc na repertuar na nadchodzące miesiące, EOK nie pozwoli nikomu zbyt szybko ochłonąć i poddać się coraz chłodniejszej aurze. Już w listopadzie wystąpi w Elblągu akordeonista Rafał Grząka oraz skrzypek Jan Stanienda, a w grudniu czeka nas koncert najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.

Zapraszamy do galerii zdjęć z koncertu.

 

Jednocześnie - jako autor artykułu oraz zdjęć - chciałbym bardzo przeprosić wszystkich uczestników koncertu za zakłócenia w odbiorze spowodowane działaniem aparatu.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 21