› bieżące
10:03 / 15.11.2012

Chorwaci zainteresowani stadionem przy Agrykola

Chorwaci zainteresowani stadionem przy Agrykola

fot. UM Elbląg

- Takich kompleksów brakuje w Chorwacji, nasza infrastruktura sportowa pozostawia wiele do życzenia – mówił o projekcie przebudowy stadionu przy ul. Agrykola Ivan Del Vechio, Ambasador Republiki Chorwacji. Chorwacki dyplomata spotkał się w środę z Grzegorzem Nowaczykiem,  prezydentem Elbląga.

Elbląg jest miastem, w którym środki unijne są pozyskiwane i wykorzystywane bardzo skutecznie. Należymy do ścisłej czołówki w województwie i w kraju. Z naszych doświadczeń chce skorzystać właśnie Chorwacja.

Ambasadora Chorwacji najbardziej interesował projekt przebudowy stadionu przy ul. Agrykola. Powstający kompleks sportowy jest idealnym przykładem połączenia pieniędzy unijnych i miejskich.
- Takich kompleksów brakuje w Chorwacji, nasza infrastruktura sportowa pozostawia wiele do życzenia. Prezydenci wielu chorwackich miast nie mają odpowiedniego doświadczenia w pozyskiwaniu środków z Unii. Chciałbym po tym spotkaniu przekazać im niezbędną wiedzę, która potrzebna jest, aby także u nas powstawały stadiony takie, jak ten budowany w Elblągu - powiedział Ivan Del Vechio, Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce.
 
W ostatnich latach unijne pieniądze przeznaczane były na drogi, infrastrukturę, technologię informacyjną. Aktualnie ulega to lekkiej modyfikacji.
- Chcemy, aby strumień pieniędzy skierowany był także na inwestycje sportowo - kulturalne. Stąd budowa stadionu miejskiego w Elblągu. Stadion dofinansowany jest w 50% przez Unię Europejską, co jest niewątpliwie naszym sukcesem - powiedział Grzegorz Nowaczyk.
 
Ivana Del Vechio ciekawił potencjał Kanału Elbląskiego, sposób rewitalizacji Starego Miasta, a także zasady funkcjonowania Elbląskiej Strefy Ekonomicznej.
- Dobry plan rozwoju miasta i województwa oraz chęci i determinacja - to pomysł i recepta na wysokie wskaźniki w pozyskiwaniu środków unijnych w Elblągu - dodał Grzegorz Nowaczyk. - Ważne też jest, aby skutecznie „wpasować się” w zamysły Unii Europejskiej i przekonać ją do własnych pomysłów.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%