Chronią ptaki, teraz będą stroną w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej
Agata Moździerz, regionalny dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie postanowiła dopuścić Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w Markach, koło Warszawy, jako stronę do udziału w postępowaniu administracyjnym zmierzającym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przekopu Mierzei Wiślanej.
Dariusz Bukaciński, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Markach, koło Warszawy 18 lipca zwrócił się z prośbą o dopuszczenie organizacji do udziału (na prawach strony) w toczącym się postępowaniu administracyjnym zmierzającym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia „Droga łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – lokalizacja Nowy Świat”.
Odpowiedź była pozytywna.
Zgodnie z informacją Krajowego Rejestru Sądowego, że celem działania organizacji jest m.in. „Ochrona ptaków dziko żyjących oraz ich siedlisk”, jej udział na prawach strony jest uzasadniony
- czytamy w postanowieniu Agaty Moździerz, regionalnego dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w Markach, koło Warszawy w maju 2016 roku, razem z 16 innymi organizacjami, wystosowało do Komisji Europejskiej oraz HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku) pismo, mające na celu zablokowanie realizacji inwestycji budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.