Ci, którzy przestawili dziś zegarki, zarobią więcej
fot. Konrad Kosacz
Przypominamy wszystkim, którzy dosłownie przespali przestawienie czasu z letniego na zimowy - cofamy zegarki o godzinę. To, że będziemy spać dłużej nie jest jedyną zaletą zmiany. Osoby, które pracują na nocną zmianę zarobią więcej, bo pracują o godzinę dłużej. Za dodatkowe 60 minut, pracodawcy muszą zapłacić normalne wynagrodzenie i dodatki za pracę w nocy oraz nadgodziny.
Wysokość dodatku wynosi 100% z tego tytułu, że praca wykonywana jest w niedzielę, jest ponadwymiarowa i świadczona w nocy. Na wniosek pracownika, firma może również zastępczo oddać pracownikowi czas w wolny w takim samym wymiarze.
Zmiana czasu ma na celu efektywne wykorzystanie światła dziennego, a co za tym idzie oszczędność energii. Pierwszą osobą, która zauważyła, że należy wprowadzić podział na czas zimowy i letni, był Beniamin Franklin. Mimo to jako pierwsi system ten wdrożyli Niemcy. Po raz pierwszy wskazówki zegarków przesunęli podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r. Rozróżnienie czasu na letni i zimowy stosuje ponad 70 krajów na całym świecie. Wyjątkami są m.in. Rosjanie,Białorusini, Chińczycy i Japończycy. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.
Czas letni zacznie obowiązywać 30 marca 2014 r.