› poradnik
12:27 / 28.12.2021

Ciąża a kawa – czy można pić kawę w ciąży?

Ciąża a kawa – czy można pić kawę w ciąży?

Ciąża to okres wielu wyrzeczeń, dzięki którym dziecko może urodzić się w pełni zdrowe. Wszystko zaczyna mieć znaczenie. Każda etykieta czy skład dań stają się nadzwyczaj ważne. Kawa to jeden z najbardziej lubianych napojów na świecie i nic dziwnego, że kobiety w ciąży szukają alternatyw dla niej. Najczęściej wybieranym odpowiednikiem jest kawa bezkofeinowa dla ciężarnych.

Czy w ciąży można pić kawę bezkofeinową?

Kobiety chętnie sięgają po ten napój, ale co w przypadku gdy kobieta zajdzie w ciążę? Wiele osób obawia się o zdrowie dziecka i odstawia kawę z kofeiną. Odpowiednim zamiennikiem może być kawa bezkofeinowa. W ciąży bez obaw można pić również kawę z kofeiną, ale trzeba przestrzegać limitów.

Kobiety w ciąży bez obaw mogą pić kawę z kofeiną. Nie mogą one jednak przekroczyć dziennej dawki, która wynosi 300 mg. Dla przykładu: twoje cappuccino może zawierać ponad 100 mg kofeiny. Kawa rozpuszczalna może być dobrym zamiennikiem dla kawy sypanej lub świeżej z ekspresu, ponieważ zawiera mniej kofeiny. Filiżanka 200 ml kawy rozpuszczalnej może zawierać średnio od 50 do 80 mg kofeiny.

Jeśli chodzi o kawę bezkofeinową, to może okazać się ona najlepsza dla kobiet w ciąży, tak samo jako kawa zbożowa. Kawa bezkofeinowa w ciąży jest dobrą alternatywą, ponieważ ma kofeinę, ale jej ilość jest naprawdę znikoma – to zaledwie 5 mg kofeiny na 100 ml. Natomiast kawa zbożowa nie ma jej wcale.

Kawa w ciąży – zamienniki

Picie kawy to dla wielu osób nieodzowna część każdego poranka lub popołudnia. Pije się ją nie tylko w domu, ale także w pracy lub na wyjściach ze znajomymi. Co, jeśli bardzo chcesz odstawić kawę na czas ciąży? Kofeinę można dostarczyć sobie w inny sposób, stosując inne preparaty. Kawa bezkofeinowa w ciąży może okazać się dobrym zastępstwem, tak samo jak napary herbaciane, taki jak np. matcha.

Kofeinę można znaleźć w wielu innych produktach niż kawa. Oto lista przykładów:

  • zielona herbata i jej pobudzenie, które jest porównywalne do mocnego espresso;
  • yerba mate jest dobrym zamiennikiem ze względu na zawartość magnezu;
  • chai latte;
  • matcha ma pokaźne ilości witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy;
  • guarana;
  • cykoria.

W tym zestawieniu pomijamy powszechne napoje energetyczne ze względu na ich skład, który w dużych ilościach może źle wpłynąć na przebieg ciąży. Oczywiście można znaleźć napoje energetyczne z naturalnym składem, i takie jak najbardziej nadadzą się dla kobiet w ciąży.

Skutki przedawkowania kofeiny w ciąży

Co, gdy przyszła matka przedawkuje kofeinę? Co dzieje się z płodem po przedawkowaniu kofeiny? To pytania, które są bardzo ważne w przypadku kobiety w ciąży, która kocha kawę.

Kawę w ciąży można pić, ale z umiarem. Jednak jak kobieta w ciąży przedawkuje kofeinę, może zaszkodzić zarówno sobie, jak i dziecku. Przypuszcza się, że nadmiar kofeiny działa niekorzystnie na płód. Zwiększa ona stężenie katecholaminy, która może zakłócić przepływ krwi w łożysku, a także upośledza transport substancji odżywczych. Przedawkowanie kofeiny może prowadzić do poronienia lub do przedwczesnego porodu. Dziecko, które się urodzi, może mieć natomiast małą masę ciała.

Zaleca się, żeby kobiety w ciąży zażywały maksymalnie 300 mg kofeiny dziennie. Jeśli zbliżasz się już do limitu, to warto sięgnąć po zamiennik. Idealnie nada się kawa bez kofeiny. W ciąży ważne jest, żeby unikać dużej ilości kofeiny nie tylko ze względu na dziecko, lecz także dla samej siebie. Związek ten w dużych ilościach podrażnia żołądek, a także wypłukuje magnez i wapń z organizmu, które pobiera dziecko. Duża ilość kawy może również wywołać anemię, a to przez fakt, że kawa ogranicza wchłanianie żelaza.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%