› poradnik
12:04 / 21.02.2012

Ciśnienie jest ważne!

Ciśnienie jest ważne!

Kontroluj opony! Prawidłowe ciśnienie w ogumieniu wpływa na bezpieczeństwo jazdy, optymalizuje zużycie paliwa oraz wydłuża żywotność opon.

Kontrola ciśnienia w ogumieniu nie należy do ulubionych czynności obsługowych i wielu kierowców lekceważy ten obowiązek. Sygnałem alarmowym jest dopiero „kapeć”, który całkowicie uniemożliwia jazdę. Tylko nieliczni kierowcy mają w samochodzie dokładny ciśnieniomierz do opon. Niewielkie grono w ogóle nie potrafi posłużyć się typowym kompresorem na stacji benzynowej.

Zbyt małe...
Zbyt małe ciśnienie w oponie powoduje, że robocza część bieżnika na styku z nawierzchnią chowa się do wewnątrz a ciężar pracy przejmują na siebie znacznie bardziej delikatne krawędzie zewnętrzne. Dolna granica ciśnienia w oponie poprawia przyczepność. Zbyt małe ciśnienie - gwałtownie ją pogarsza. Wyjątkiem jest jazda w trudnym terenie (np. pokonywanie skał samochodem terenowym), gdzie kierowcy sportowi powolutku przedzierają się przez nierówności, ale to już sytuacje ekstremalne, niosące za sobą ryzyko uszkodzenia opon.
Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponie jest niezwykle niebezpieczne przy większych prędkościach. Niedopompowana opona wpada w drgania i faluje w sposób podobny do ... ciasta, które w powietrzu obracane jest przez doświadczonego kucharza robiącego pizzę. Niesie to za sobą ryzyko jej rozerwania.
Zbyt małe ciśnienie w ogumieniu - szczególnie na naszych drogach - sprzyja uszkodzeniom felg - opona przestaje je chronić.
Zbyt małe ciśnienie w ogumieniu - choćby jednego koła - spowalnia reakcje samochodu na ruchy kierownicą. Dla przykładu - w przednionapędowym samochodzie zbyt mało powietrza w jednym z tylnych kół powoduje, że auto po gwałtownym skręcie kierownicą po chwili zarzuca tyłem.

Zbyt duże
Zbyt duże ciśnienie w ogumieniu drastycznie pogarsza przyczepność oraz obniża komfort jazdy. W skrajnym przypadku powoduje przyśpieszone zużycie zawieszenia. Zbyt duże ciśnienie niszczy oczywiście także samą oponę - zużywają się tylko środkowe pasy bieżnika. Opona eksploatowana na zbyt dużym ciśnieniu szybko się starzeje a na jej powierzchni pojawiają się małe pęknięcia.

Tak w sam raz
Ciśnienie w ogumieniu należy utrzymywać zawsze w granicach określonych przez producenta opony i samochodu. Ponieważ zawsze możliwa jest pewna tolerancja ciśnienia (w zależności od stylu jazdy czy obciążenia auta) należy zdecydować się na określona wartość i pilnować aby różnice pomiędzy kołami na jednej osi nie były większe niż 0,01 Mpa (0,1kG/cm2). Warto mieć w samochodzie własny czujnik ciśnienia. Ogólnodostępne czujniki na stacjach benzynowych są zwykle uszkodzone lub mało dokładne.

źródło: carfocus.pl

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%