› bieżące
07:32 / 24.07.2013

Cmentarze dla zwierząt. Jak czworonogi utylizowane są w Elblągu?

Cmentarze dla zwierząt. Jak czworonogi utylizowane są w Elblągu?

fot. Konrad Kosacy /elblag.net

Za zakopanie zwierzaka na terenie własnego podwórka lub w lesie grozi kara 1000 złotych. W Polsce istnieje 9 cmentarzy dla zwierząt domowych.  Oferta rynku cmentarnego dla pupili jest rozległa. Właściciele zwierzaków mogą kupić porcelanowe lub gipsowe figurki przypominające ich czworonogi. Do tego mini trumienki, wianki z nadrukami i znicze w kształcie kotów i psów. My sprawdziliśmy jak w Elblągu utylizowane są zdechłe zwierzęta. Co grozi nam za to, że pozostawimy przejechanego zwierzaka na jezdni? I to czy elblążanie chcą by powstał u nas cmentarz dla zwierząt.

Gdzie trafiają zdechłe zwierzęta z elbląskiego schroniska?

- W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu są dwie zamrażarki, w których składowane są zwierzęta. Raz w tygodniu lub raz w miesiącu firma Poskur zajmująca się utylizacją zdechłych zwierząt, przyjeżdża po nasze czworonogi. Zwłoki transportowane są do Sztumu, gdzie istnieje jedyne krematorium w naszym regionie. Dostajemy często telefony od mieszkańców, dopytujących się o to, kiedy powstanie w Elblągu cmentarz dla zwierząt. Według mnie zapotrzebowanie na taką inwestycję jest duże, tym bardziej, że ani w Olsztynie, ani Gdańsku takiego cmentarza nie ma. Na Śląsku na przykład cmentarze są w wielu nawet sąsiadujących miastach, co dowodzi, że są to miejsca potrzebne – mówi Agnieszka Wierzbicka, kierownik schroniska.

Jak poinformował nas administrator cmentarza Dębica Andrzej Dratwa, elblążanie jeszcze nigdy nie zamówili pomnika czy płyty przeznaczonej dla zwierząt, nikt też nie zgłaszał chęci pochowania zwierzaka przy właścicielu czy osobnej kwaterze.

Ciało nieżywego zwierzaka najlepiej pozostawić w lecznicy

Jak dowiedzieliśmy się od pracownika przychodni weterynaryjnej Magdaleny Luks, tam również zwierzęta przekazywane są firmie Poskur. Podobnie rzecz ma się na całym terenie Elbląga. Ceny wahają się od 150 złotych w zwyż. Utylizację martwych zwierząt wymusza ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oraz rozporządzenia ministra rolnictwa. Zgodnie z prawem pożegnanie z naszym pupilem powinno wyglądać więc w ten sposób, że po uśpieniu go przez weterynarza jego ciało trafia do zamrażarki, a stamtąd zabierane jest do spalarni. Ceny utylizacji różnią się w zależności od wielkości psa i regionu kraju. Za zakopanie psa w przydomowym ogródku zapłacimy karę 1000 złotych. Lepiej powiadomić o fakcie zgonu czworonoga MPO.

Co zrobić kiedy znajdziemy potrąconego psa na drodze?

W przypadku kiedy nieumyślnie potrącimy psa na jezdni, musimy zabezpieczyć miejsce wypadku, tak żeby nie spowodować kolizji nadjeżdżających aut. Następnie powinniśmy powiadomić policję o zdarzeniu. Funkcjonariusze zobowiązani są powiadomienia o zdarzeniu administrację leśną lub zarządcę terenu. Jak informuje nas Agnieszka Wierzbicka: – W przypadku kiedy znajdziemy na ulicy  już martwe zwierzę, możemy powiadomić MPO, które zabierze zwierzę. Jeżeli kierowca spowoduje wypadek nieumyślnie, nie poniesie żadnych konsekwencji. Natomiast kiedy jest to działanie celowe kary reguluje ustawa o ochronie zwierząt, a dokładniej artykuł mówiący znęcaniu się nad nimi. Według artykuły 35, karą za taki czyn jest grzywna bądź kara pozbawienia wolności do roku, a w przypadku szczególnego okrucieństwa może być to kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Cmentarze dla zwierząt droższe niż te dla ludzi

Właściciele zwierząt mogą też pochować swoje pupile na cmentarzach. Nie jest to jednak tania inwestycja. W zależności od tego, ile waży zwierzak tyle zapłacimy za pochówek. W przypadku kotów jest to cena od 100 do 200 złotych, natomiast przy psach kwota sięga nawet 500 złotych. Kwotę musimy wpłacić ponownie po 5 latach. Tańszą wersją pochówku jest anonimowa mogiła. Za płytę i nagrobek dopłacimy dodatkowo od tysiąca do trzech tysięcy złotych. Najpopularniejsze cmentarze w Polsce znajdują się w Łodzi, Wrocławiu, Rzędzinach i Koniku Nowym pod Warszawą.

Utylizacja zwierząt powinna odbywać się w szacunku dla istoty żywej. Porzucanie psów w śmietnikach czy zakopywanie ich pod przysłowiowym płotem grozi rozprzestrzenianiu się chorób i bakterii.

Czy według Was w Elblągu powinien powstać cmentarz dla zwierząt? Czekamy na Wasze opinie w tej sprawie.

50
3
oceń tekst 53 głosów 94%

Powiązane artykuły

Maria Kosecka: podejmę interwencję w sprawie cmentarza dla zwierząt

25.07.2013 komentarzy 20

Chciałabym zabrać głos w sprawie cmentarzy dla zwierząt – tematu wywołanego przez redakcję elblag.net. Całkowicie zgadzam się ze stwierdzeniem, że...