› bieżące
11:58 / 15.07.2021

Co daje lokata bez konta?

Co daje lokata bez konta?

Mimo dość niskiego oprocentowania spowodowanego obniżką stóp procentowych, lokaty bankowe nadal cieszą się popularnością. Może je założyć każdy, kto dysponuje wolnymi środkami i chce powiększać swój kapitał. Taki produkt finansowy jest dostępny również bez konieczności posiadania rachunku bankowego. Sprawdź, jaką przewagę ma takie rozwiązanie.

Popularność lokat bankowych wynika z:

  • pewność zysków – odsetki doliczane są do kapitału zgodnie z zasadą kapitalizacji odsetek
  • gwarancja kapitału – środki pozostają nienaruszone, niezależnie od sytuacji na rynku finansowym.

Lokata bez konta – co to znaczy?

Osoby, które zamierzają założyć lokatę, często zobowiązane są do założenia konta osobistego. Są jednak produkty finansowe, które są dostępne bez konieczności otwierania rachunku bankowego.

Aby otworzyć lokatę bez konta osobistego, koniecznością jest podpisanie umowy z instytucją. Zostaną w niej zawarte wszystkie warunki związane z depozytem, takie jak np. wysokość kapitału, wysokość oprocentowania, rodzaj oprocentowania (stałe lub zmienne), czas trwania umowy itp.

Lokata bez konta – czy to się opłaca?

Zastanawiasz się, co daje lokata bez konta? Jest to rozwiązanie, dzięki któremu:

  • nie musisz przeliczać miesięcznych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku
  • możesz korzystać z atrakcyjnego oprocentowania
  • nie masz potrzeby wiązania się z konkretnym bankiem.

Warto jednak mieć świadomość, że taka opcja może nieść za sobą pewną niedogodność. Mowa o konieczności podpisania umowy, co nie jest wymagane w przypadku zakładania lokaty bezpośrednio np. z systemu bankowości elektronicznej rachunku osobistego.

Z pewnością interesują cię też możliwe do osiągnięcia zyski. Tutaj trudno jednoznacznie wskazać konkretne oprocentowanie, ponieważ to zależy od danej oferty. Przykładowo Lokata Standard dostępna w Toyota Banku umożliwia osiągnięcie nawet 0,5% w skali roku przy umowie długoterminowej (od 12 miesięcy). Jak to się przekłada na konkretne kwoty?

Załóżmy, że na lokatę wpłacasz 80 000 zł na okres 24 miesięcy. Twój kapitał powiększy się o 800 zł – odsetki zostaną wypłacone na koniec trwania umowy.

Jak wybrać dobrą lokatę bez konta?

Lokata bez konta może być rozwiązaniem korzystnym finansowo. Wiele zależy jednak od tego, jak dużo czasu poświęcisz na przeanalizowanie dostępnych ofert. Weź pod uwagę m.in. takie parametry jak:

  • oprocentowanie – z uwzględnieniem wysokości oprocentowania dla różnych okresów trwania umowy
  • czas obowiązywania umowy – tutaj należy określić swoje plany finansowe na przyszłość, aby nie było konieczności wypłaty środków przed czasem
  • wymagane formalności – należy sprawdzić, na jakich warunkach odbywa się założenie lokaty.

Lokata bez konta może okazać się dobrym wyborem, jeśli nie chcesz na stałe wiązać się z danym bankiem lub opłaty miesięczne za prowadzenie rachunku osobistego są dość wysokie. Musisz jednak pamiętać o konieczności podpisania umowy, co wiąże się z dodatkowymi formalnościami do dopełnienia.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%