› sport
10:09 / 28.05.2014

Co daje współpraca z Akademią Lechii Gdańsk? Sprawdzamy w Nowym Dworze

Co daje współpraca z Akademią Lechii Gdańsk? Sprawdzamy w Nowym Dworze

fot. RB

Concordia Elbląg podpisała umowę z Lechią Gdańsk w sprawie Akademii Piłkarskiej tego klubu wspierającej młodych graczy z naszego miasta. Od tego momentu pojawiają się głosy chwalące i krytykujące ten projekt. Dlatego ewentualnych odpowiedzi na pytania związane z korzyściami trzeba szukać w istniejących już ośrodkach sportowych.

Oddziały Akademii Lechii Gdańsk znajdują się w kilku miejscach. Zapytaliśmy koordynatora jednego z nich pracującego w Nowym Dworze Gdańskim o przebieg współpracy. - Jeżeli chodzi o czas współpracy naszego klubu z APLG to właśnie niedawno minął rok. Umowę podpisaliśmy 10 maja 2013 roku. Oczywiście jesteśmy zadowoleni ze współpracy - mówi Arkadiusz Glazer.

W takim małym klubie były problemy szczególnie z pieniędzmi. - Jako mały klub w niewielkiej miejscowości ciągle borykaliśmy się z różnymi problemami. Głównie finansowymi, zawsze brakowało pieniędzy na sprzęt sportowy dla grup piłkarskich, wynajem hal sportowych w czasie zimowym, pensje dla trenerów itp. Klub tym samym nie miał atrakcyjnej oferty dla dzieci z terenu Żuław. Nabory do grup młodzieżowych były bardzo małe - wyjaśnia.

- Przed podpisaniem umowy obawialiśmy się czy wszystko będzie tak funkcjonowało jak było to zapowiadane. Martwiliśmy się, czy jako mały klub damy radę sprostać wszystkim wymaganiom wynikającym z umowy. Na szczęście nie było dużego "ciśnienia" aby wprowadzić wszystkie zmiany od razu. Postanowienia zawarte w umowie zostały wprowadzane powoli bez pośpiechu w miarę możliwości bazowych, sprzętowych i finansowych klubu, już na pół roku przed otwarciem ośrodka w tak zwanym okresie próbnym - mówi Arkadiusz Glazer.

Jak teraz oceniają współpracę z klubem? - Po roku współpracy możemy stwierdzić, że nasz klub się rozwija, przynajmniej na płaszczyźnie szkolenia dzieci i młodzieży. Na chwilę obecną objęte programem są 4 grupy młodzieżowe, w szeregach których znajdują się chłopcy urodzeni w latach 2006-2001.

- Największym plusem współpracy jest podniesienie jakości procesu szkolenia młodych piłkarzy. W ośrodku zamiejscowym musi działać Koordynator, który czuwa nad prawidłowością procesu szkolenia. Każdą grupą opiekuje się trener i asystent co wcześniej było nie możliwe. Zwiększyła się liczba jednostek treningowych w mikrocyklu treningowym, wprowadzone zostały treningi indywidualne dla najzdolniejszych, zgrupowania kadr ośrodków i turnieje. To wszystko wpłynęło na zwiększenie grup piłkarskich w uzdolnionych chłopców z terenu całego powiatu.

Akdaemia wyposaża kluby zgdonie z umową w odpowiedni sprzęt. - Wzrosło zainteresowanie Programem "Biało zielona przyszłość z Lotosem" a tym samym naszym klubem. W ramach programu trenerzy są dofinansowywani. Systematycznie każda grupa wyposażana jest w sprzęt potrzebny do treningu (piłki, akcesoria treningowe itp.) oraz koszulki treningowe, dresy z logo Klubu i stroje meczowe.

- Program zapewnia stypendia sportowe dla najzdolniejszych zawodników i socjalne dla "najbiedniejszych" wypłacane co miesiąc w kwocie ok 200 zł. Widzimy bardzo duże korzyści związane z realizacją programu. Głównym celem jest wyszkolenie zawodnika, który zasili drużyny juniorskie Lechii Gdańsk a w przyszłości "pierwszą" drużynę, oczywiście na zasadzie transferu bezgotówkowego - wyjasnia.  

Jednak największą korzyść trener widzi w zwiększonej liczbie trenujących dzieci. - Program zakłada, że średnio 1 może 2 zawodników z danej grupy może to osiągnąć, a programem objętych jest i korzysta ok 100 młodych zawodników, tu właśnie widzimy największe korzyści wynikające ze współpracy.

7
5
oceń tekst 12 głosów 58%