› bieżące
07:00 / 27.09.2013

Co dalej z miejskim szpitalem? Zdecyduje dyrektor

Co dalej z miejskim szpitalem? Zdecyduje dyrektor

fot. elblag.net

Prezydent Jerzy Wilk umywa ręce w sprawie sytuacji Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu. Spór pracowników o podwyżkę, to według władz miasta, sprawa dyrekcji szpitala. Ponadto Ratusz otrzymał uzasadnienie wyroku w sprawie zwolnionej dyscyplinarnie byłej dyrektor Wiesławy Lech.

Przypomnijmy, że związki zawodowe działające w SPSZOZ Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu pismem z dnia 13.05.2013 r. zwróciły się do dyrekcji Szpitala z prośbą o podwyższenie płacy zasadniczej o 100 złotych od dnia 1.05.2013 r., dla każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. W piśmie związki zawodowe zastrzegły, że jeżeli w terminie do 31.05.2013 r. powyższe żądania nie zostaną spełnione to od dnia 01.06.2013 r. wstąpią w spór zbiorowy z pracodawcą.

Ponadto w przypadku braku pozytywnej decyzji, związki zastrzegły sobie prawo do przeprowadzenia akcji protestacyjnej ze strajkiem włącznie. Dyrekcja szpitala na złożone postulaty odpowiedziała, że po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji placówki nie może wyrazić zgody na podwyżkę dla pracowników, która to znacznie zwiększy miesięczne koszty operacyjne.

Szpital nie jest jednostką rentowną i w dalszym ciągu generuje ujemny wynik finansowy, wzrost kosztów osobowych doprowadzi do pogorszenia aktualnej sytuacji ekonomicznej, w zakresie zwiększenia ujemnego wyniku finansowego osłabiając płynność finansową zakładu.

Podczas sesji radni pytali prezydenta Jerzego Wilka o sytuację w Szpitalu Miejskim. Prezydent jednak wskazuje, że szpital powinien te problemy rozwiązać samodzielnie. Na miarę swoich możliwości.

- To jest zadanie dyrektora szpitala, nie prezydenta miasta – mówił Jerzy Wilk. – Sytuacja tej placówki ochrony zdrowia jest znana. Dodam tylko, że drugi szpital samorządowy podjął decyzję o podwyżce dla pracowników o 3 procent. Ma obowiązywać od 1 października br.

Prezydent dodał także, że otrzymał już z sądu uzasadnienie wyroku w sprawie dyscyplinarnego zwolnienia z pracy byłej dyrektor Szpitala Miejskiego – Wiesławy Lech.

- Uzasadnienie wyroku jest dla miasta druzgocące – przyznał prezydent Wilk. – Sąd odrzucił wszystkie argumenty byłych władz miasta. Oczyścił z zarzutów Wiesławę Lech. Nie dopatrzył się żadnych przesłanek przemawiających za dyscyplinarnym zwolnieniem Lech z pracy. Ten wyrok Sądu Okręgowego trzeba będzie wykonać.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Wiesława Lech przywrócona przez sąd na stanowisko dyrektora szpitala

22.08.2013 komentarzy 1

Wczoraj przed Sądem Okręgowym w Elblągu zapadł wyrok w sprawie przywrócenia do pracy poprzedniej dyrektor Szpitala Miejskiego – Wiesławy Lech....

Prezydent apeluje do związkowców o cierpliwość. Będą podwyżki?

25.08.2013 komentarzy 2

Prezydent Elbląga Jerzy Wilk apeluje do związkowców ze Szpitala Miejskiego o cierpliwość. Pielęgniarki i etatowy personel techniczny placówki...

Wiesława Lech ponownie dyrektorem szpitala

01.10.2013 komentarzy 1

Wiesława Lech, po prawomocnym wyroku sądu, który przywrócił ją do pracy na stanowisku dyrektora szpitala, ponownie kieruje Szpitalem Miejskim im. Jana...