› relacje
15:40 / 22.11.2012

Co elblążanie wiedzą na temat języka hiszpańskiego?

Co elblążanie wiedzą na temat języka hiszpańskiego?

fot. nadesłane

Coraz częściej na ulicach Elbląga można usłyszeć język hiszpański i spotkać ludzi różnych narodowości, w tym również Hiszpanów. Tego lata Euro 2012 przyciągnęło w nasze okolice wiele przyjezdnych z Hiszpanii, w związku z rozgrywającymi się trzema meczami reprezentacji Hiszpanii na PGE Arena w Gdańsku. Co więcej, w październiku do naszego miasta przyjechało wielu hiszpańskich studentów w ramach studenckiej wymiany z programu Erasmus. Hiszpański wyrasta na drugi międzynarodowy język po angielskim. Jest oficjalnym językiem w 21 krajach, a drugim w USA, to sprawia, że zaczyna być postrzegany jako prestiżowy i bardzo użyteczny na równi z angielskim.

Ile my, elblążanie, wiemy na temat kultury hiszpańskiej i czy umiemy porozumieć się w tym języku z coraz liczniejszymi hiszpańskimi przyjezdnymi? Mogliśmy się tego dowiedzieć 27 października podczas „Wieczoru Hiszpańskiego” organizowanego przez Szkołę Językową AKCENT w klubie Mjazzga. Dyrektorka szkoły, Anna Kozakiewicz, jest wielbicielką kultury hiszpańskiej i pragnie rozpowszechniać ten prosty i melodyjny język w naszym regionie. Hiszpański jest obecnie drugim językiem po angielskim najczęściej używanym w komunikacji międzynarodowej i posługuje się nim ponad pół miliarda ludzi. Co istotne, nauka hiszpańskiego nie jest trudna! Jeśli znacie język włoski lub francuski, to możecie łatwo domyśleć się znaczeń wielu hiszpańskich słów, a zasady gramatyki są o wiele prostsze niż np. w języku angielskim.

Podczas „Wieczoru Hiszpańskiego” można było nie tylko zaznajomić się z podstawami języka hiszpańskiego, ale także poznać wiele aspektów kultury półwyspu Iberyjskiego. Uczestnicy zabaw nauczyli się bardzo przydatnych zwrotów i teraz wiedzą już jak np. zamówić drinka: „Una cerveza, por fawor” lub poderwać dziewczynę: „¿Qué tal lo estás pasando?”. Zadbano, by pobudzić wszystkie zmysły słuchowe, ruchowe, a nawet smakowe! Lektorzy szkoły przygotowali degustację „tapas” czyli zakąsek, które są podawane w hiszpańskich barach przy zamówieniu drinka, takich jak: „paella” jest to ryż podsmażany z owocami morza przyprawiony szafranem, jedna z najdroższych przypraw na świecie, „jamon serrano” to rodzaj  surowej podsuszanej szynki z najlepszego mięsa wieprzowego i chorizo odpowiednik polskiej salami.

Można było również posłuchać opowieści  rodowitych Hiszpanów o tym jak się bawią na imprezach oraz zobaczyć filmik o niecodziennym zwyczaju picia alkoholu na ulicy znanym jako „botellon”. Nie zabrakło także konkursów i gier z nagrodami. Była szansa na wykazanie się zręcznością w zabawie „walenie z byka”, a fani Primera Division i FC Barcelony mogli popisać  się swoją wiedzą piłkarską. Niezwykłą atrakcją tego wieczoru był pokaz tanga argentyńskiego, połączonego z nauką podstawowych kroków tego zmysłowego tańca.

Nie trzeba zatem wyjeżdżać za granicę by poczuć hiszpańskie klimaty, Elbląg jest miastem, w którym istnieje wiele możliwości poznania hiszpańskiej kultury. Jeśli lubicie latynoskie rytmy, możecie poruszać się na wielu dostępnych kursach tanecznych: tanga, salsy czy flamenco. A jeśli chcecie sprawdzić czy język hiszpański jest rzeczywiście łatwy i przyjemny możecie zapisać się na kursy językowe do Szkoły AKCENT. Dla osób zainteresowanych tradycją hiszpańską Szkoła AKCENT przygotowała w grudniu kolejne spotkanie. Tym razem dowiecie się jak Hiszpanie obchodzą Święta Bożego Narodzenia. Szczegóły już wkrótce na stronie www.akcent.elblag.pl lub na facebooku https://www.facebook.com/AkcentSzkolaJezykowa

(źródło: Szkoła Językowa Akcent)

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 6