Co fryzjer potrzebuje do otwarcia salonu fryzjerskiego?
Jak sprawić, by i w pierwszych miesiącach, zaraz po otwarciu salonu fryzjerskiego, cieszyć się zainteresowaniem klientów? Musimy ich skutecznie do siebie przyciągnąć. Nie wystarczy jednak tylko, by w witrynach okien wisiały kuszące promocje. Ważne jest, by klient po wejściu do salonu, miał przekonanie, że dobrze trafił, dlatego istotny jest też design, a także wyposażenie salonu.
Jak sprawić, by i w pierwszych miesiącach, zaraz po otwarciu salonu fryzjerskiego, cieszyć się zainteresowaniem klientów? Musimy ich skutecznie do siebie przyciągnąć. Nie wystarczy jednak tylko, by w witrynach okien wisiały kuszące promocje. Ważne jest, by klient po wejściu do salonu, miał przekonanie, że dobrze trafił, dlatego istotny jest też design, a także wyposażenie salonu.
Wygoda i eleganckie wnętrze- jakie meble do salonu?
W żadnym salonie nie może zabraknąć krzeseł, hokerów, myjek czy luster. To jednak jakie meble zakupimy, będzie miało wpływ zarówno na komfort naszej pracy, wygodę, jak i dobre samopoczucie klientów, czy renomę naszego salonu. Nie ma się, co oszukiwać, pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze. I to pierwsze wrażenie stworzymy właśnie, ciekawie i nowocześnie projektując salon. To nie oznacza, że należy inwestować znaczne środki w wyposażenie salonu. Trzeba jednak pamiętać, by:
- fotele były z jednego sortu, a kolorystyką i kształtem pasowały do wnętrza,
- by kolorystyka była przyjazna dla oczu i w miarę stonowana, a zdecydowane kolory stanowiły tylko dodatek do całości,
- by meble nie wyglądały na zużyte, zniszczone czy na takie, które za chwilę się rozlecą,
- zadbaj, by półki na kosmetyki i sprzęt nie zabierały zbyt dużo przestrzeni, a jeśli nie ma innej możliwości, zainwestuj w wózki na kółkach albo torby na paskach, gdzie fryzjerka pomieści nożyczki, szczotki czy inne niezbędne do pracy akcesoria,
- urządź ciekawie poczekalnię. Niech będzie w ustronnym miejscu, z wygodną kanapą, czy fotelami. Przy mniejszej poczekalni skrupulatnie umawiaj terminy, by każda czekająca na swoją kolej klientka miała, gdzie usiąść. Bierz pod uwagę wysokie sezony, kiedy wizyt jest więcej – np. święta, komunie, czas urlopów.
- pomyśl o porządnym automacie do parzenia kawy. Serwowanie kawy czy nawet wody podniesie standard usług i sprawi, że klientka doceni Twoje starania.
Gdzie szukać wyposażenia swojego salonu?
Na rynku mamy wiele sklepów oraz hurtowni fryzjerskich, w których możemy wyposażyć własny salon fryzjerski. W każdym większym mieście znajdują się takie sklepy i hurtownie! W tym miejscu warto wspomnieć o tańszym rozwiązaniu jakim są internetowe hurtownie fryzjerskie. Różnica? Zdecydowanie jeśli chodzi o cenę i szybkość realizacji zamówienia. W tych czasach sklepy internetowe obsługują kilkakrotnie więcej Klientów niż stacjonarne, które powoli odchodzą do lamusa. W Polsce jednym z liderów jest znany sklep http://www.pro-sprzet.pl, który od początku działalności prowadzi sprzedaż profesjonalnych produktów fryzjerskich, których ilość przekracza ponad 20 000.
W co warto zainwestować?
Otwierając salon, musisz pamiętać, że konkurencja czuwa. Ulicę, a może tylko kilka metrów dalej, z pewnością znajdzie się inny salon fryzjerski. By skuteczne konkurować, nie wystarczą już tylko ładnie zaprojektowane meble czy ciekawy design. Potrzebujesz czegoś, co przyciągnie klientki i przekona ich do Twojego standardu. Dlatego potrzebujesz infrazonow, suszarek chełmowych, myjek z masażem czy absolutnej nowości na rynku - saun i nawilżaczy. Dzięki infrazonowi czy saunie możesz oferować naprawdę kompleksowe usługi odbudowy włosów, dekoloryzacji czy zabiegów głęboko regenerujących.
Inwestuj w profesjonalny sprzęt
Wyposażając fryzjerów w narzędzia do pracy, dbaj, by sprzęt typu lokówki, termoloki, suszarki czy prostownice były wysokiej jakości. Takie funkcje jak efekt jonizacji, opcja infrared czy dobra regulacja temperatury są w pracy fryzjera bardzo ważne. Jeśli do tego zainwestujemy w ciche suszarki czy szybko nagrzewające się prostownice, to ułatwimy sobie pracę i zwiększymy komfort w salonie. Pamiętajmy też, że sprzęt jest codziennie mocno eksploatowany, warto wiec stawiać na dobrej jakości marki, dzięki którym żywotność naszego sprzętu jest dłuższa i nie grożą nam zbyt częste awarie, zwłaszcza w trakcie wykonywania zabiegu.
Narzędzia fryzjerskie
Każdy właściciel salonu powinien inwestować w szkolenia, konferencje i targi fryzjerskie. Dzięki temu nadążamy za nowościami, nie tylko w tworzeniu fryzur, farbowaniu włosów czy sposobach cięcia, ale również w kwestii używanych narzędzi. Korzystając z porad ekspertów, wiemy, jakie nożyczki, szczotki do czesania czy modelowania, czy jakie maszynki do golenia zakupić, a także jak posłużyć się brzytwą, czy jak za pomocą nitki wyregulować brwi.
Ułatw sobie prace!
Klientki mają przeróżne życzenia i potrzeby. Jeśli chcesz wszystkie spełnić, musisz też się dobrze przygotować. Wałki, klipsy do podpinania pasm włosów, czy akcesoria do farbowania włosów, ułatwią prace i sprawią, że klientka będzie naprawdę zadowolona. Zainwestuj w nakładki ochronne dla uszu albo porządną szczotkę do czyszczenia szczotek a także w spryskiwacze do wody. W naszym sklepie znajdziesz zarówno nożyczki, peleryny, jak i jednorazowe akcesoria fryzjerskie. Rozejrzyj się spokojnie i sprawdź, czego Ci jeszcze brakuje.
Kosmetyki w Twoim salonie
Bardzo dobrze przemyśl, jakie usługi będziesz oferować. Jeśli zaoferujesz np. keratynowe prostowanie, przedłużanie czy dekoloryzację włosów, to musisz w salonie posiadać także właściwe kosmetyki. Standardowo zakupisz szampony, odżywki, kosmetyki do stylizacji czy farby w pełnej palecie barw. Warto jednak zainwestować również w kosmetyki termoochronne, maski do włosów, lakiery czy olejki regenerujące. Klientki często decydują się na kompleksowe usługi, jeśli nie będziesz posiadać odpowiednich kosmetyków, to wybiorą inny salon. Musisz też zadbać o odpowiednie ilości. Kosmetyki, których będziesz używać na co dzień - szampony, odżywki, żele, pianki itp, kup zdecydowanie w większej ilości, dziennie jednak sprawdzaj dostępny zapas i na bieżąco uzupełniaj braki.
Meble - poczekalnia
Planując wygląd salonu, musisz dobrze przemyśleć kącik dla osób oczekujących na swoją kolej. To nie może być w przejściu, gdzie klienci będą się czuli bardzo źle, ani zbyt blisko wejścia, co może być uciążliwe zwłaszcza zimą. Kącik powinien być przyjemnie urządzony, z karafką wody na stoliku i gazetami czy katalogami. Kanapa, pufy czy fotele z pewnością będą bardzo wygodne. Warto pomyśleć o muzyce, a nawet dostępie do internetu. Wszystko ma znaczenie i wpływa na decyzję o kolejnym przyjściu do naszego salonu. Jeśli nasz kącik jest mały, to starajmy się tak umawiać wizyty, by klientki zbyt długo nie czekały. Im więcej stanowisk, tym jednak poczekalnia musi być większa. Salon o powierzchni 50 metrów kwadratowych będzie zdecydowanie za mały, by stworzyć trzy czy cztery stanowiska plus poczekalnię. Warto pomyśleć o toalecie, którą udostępnimy także klientom.
Niech będzie ładnie, ale i pragmatycznie
Jeśli swój salon musisz remontować od podstaw, to pomyśl o półkach w ścianach, miejscach na uchwyty i gniazdkach we właściwych miejscach. Niech klientka ma gdzie zostawić parasol w deszczową pogodę, czy zimą powiesić płaszcz. Dobrze, jeśli recepcja jest zaraz przy wejściu, a myjki nie odsłaniają bałaganu na zapleczu. Jeśli w trakcie pracy, lubimy sobie zapalić, zorganizujmy palarnię w ustronnym miejscu i nie róbmy tego przed salonem. Widok palącej przed salonem fryzjerki nie wpływa zbyt dobrze na jego renomę.
Próbki, gadżety, karty stałego klienta
Marketing jest ważny i to od pierwszych dni prowadzenia salonu. Dlatego warto prosić hurtownie czy sklepy, z którymi współpracujemy o darmowe próbki, które z pewnością na koniec wykonanej usługi ucieszą każdą klientkę. Warto postawić na karty rabatowe – np. przyjdź do nas 10 razy, a 11 raz otrzymasz 50 procent rabatu albo modelowanie gratis.