› moda i styl życia
09:47 / 13.09.2012

Co jeść, żeby poprawić sobie humor?

Co jeść, żeby poprawić sobie humor?

Nie opuszcza cię zły nastrój? Zamiast złorzeczyć na cały świat, spróbuj zmienić swoje nawyki żywieniowe. Oto kilka naszych propozycji, co jeść, żeby nie dać się depresji.

Menu, które wprawia w dobry nastrój, to nie mit. To, w jaki sposób komponujesz posiłki, może pogarszać lub poprawiać twoje samopoczucie. Pewnie już nie raz przekonałaś się, że mając zły humor, chętnie sięgasz po słodycze, chipsy lub inne przekąski. Dzieje się tak dlatego, że produkty te podnoszą we krwi poziom serotoniny (czyli "hormonu szczęścia") i pomagają ci rozładować 
 
Jeżeli do tego "grzechu" dodasz jeszcze drugi - że nie mając czasu na gotowanie posiłków, często sięgasz po żywność przetworzoną, np. paczkowane wędliny, konserwy i mrożonki, możesz mieć pewność, że twój pogarszający się humor jest efektem złej kondycji organizmu. Kiepski stan dodatkowo pogłębia się jesienią i zimą, gdy brakuje naturalnego światła. Dlatego już teraz broń się przed depresją i jedz to, co podtrzyma dobre samopoczucie.
 
Wcinaj kasze, nabiał i zieleninę!
Podstawa twoich posiłków powinny być produkty, które na długo zapewnią ci uczucie sytości. Najkorzystniejsze pod tym względem są pieczywo pełnoziarniste, makarony, kasze i ryż. Nie mniej ważne dla dobrego nastroju są produkty bogate w witaminy z grupy B, zapewniające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i uczestniczące w syntezie serotoniny. Znajdziesz je w rybach, chudym mięsie, jajkach, zielonych warzywach (np. brokułach, brukselce, groszku, szpinaku, ogórkach), owocach (np. w bananach i brzoskwiniach), ziarnach soi, pestkach dyni i słonecznika oraz w orzechach.
 
Czasami pozwól sobie zgrzeszyć...
W diecie, która ma wprawić cię w dobry humor i utrzymać go, nie zapominaj o wapniu. Ten pierwiastek zawarty w mleku i jego przetworach reguluje wydzielanie hormonów żeńskich oraz pomaga zapanować nad huśtawką nastroju przed miesiączką i w okresie menopauzy. Z tych składników możesz przygotować wiele zdrowych potraw. Ale od czasu do czasu pozwól też sobie na mały deser lub słodką przekąskę. Dla zdrowia ważne jest nie tylko co, ale też jak jesz. Dlatego codzienne menu komponuj z pięciu niedużych posiłków. W ten sposób unikniesz uczucia głodu i nie będziesz też czuć niezadowolenia i ociężałości po zbyt obfitym daniu.
 
Stosuj się do tych zasad, a będziesz cieszyć się dobrym nastrojem!
Warzywa zachowają więcej swoich właściwości, jeżeli przygotujesz je w parowarze.
Panie, które piją codziennie dwie małe kawy, nie narzekają na samopoczucie i rzadko cierpią na depresję.
Sól zapewnia dobry humor, ale używana w dużych ilościach szkodzi nerkom i sercu.
Słodycze poprawiają nastrój tylko na chwilę. Ci, którzy ich nadużywają, są zmęczeni, źli i rozdrażnieni.
3
0
oceń tekst 3 głosów 100%