› bieżące
08:40 / 24.12.2013

Co miasto zrobi z pieniędzmi pozyskanymi od Porto 55? Będą dalsze remonty

Co miasto zrobi z pieniędzmi pozyskanymi od Porto 55? Będą dalsze remonty

fot. Konrad Kacprzak

Przypominamy, że działkę od prywatnego inwestora kupił kilka lat temu duński developer – firma Sjaelso. Zamierzenia były ambitne – budowa pierwszej w Elblągu Galerii Handlowej Porto 55. Przygotowano projekt i wystąpiono o wszystkie pozwolenia na budowę obiektu. Inwestycja nie ruszała. Zakończenie prac planowane było na 2012 rok. Niestety zaczęły się problemy, wstrzymano prace, aż w końcu duńska firma ogłosiła wycofanie się z polskiego rynku nieruchomości. 16 sierpnia duński sąd ogłosił upadłość firmy Sjaelso.

- 20 grudnia Urząd Miejski złożył do syndyka masy upadłościowej swoje roszczenia na kwotę 1 682 777 zł brutto. Magistrat nie ma wpływu na wyroki, oprócz miasta Sjaelso miało innych wierzycieli – informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy w Biurze Prezydenta Miasta.

- Do tej pory Miastu udało się odzyskać od duńskiej firmy 770 tys zł. Te pieniądze zostały zapłacone przez Sjelso Eurovii. Z kolei zobowiązanie na ponad 1,6 mln zł, to pieniądze, które Sjelso powinno przekazać Eurovii za wykonane prace – dodaje Monika Borzdyńska.

Teren położony w samym sercu miasta powinien być jego wizytówką. Sąsiedztwo teatru, kompleksów sportowych oraz najważniejszych instytucji w mieście to idealna lokalizacja.

- Pomimo takiej sytuacji prace będą wykonywane nadal. Na wiosnę 2014 roku, firma Eurovia przystąpi do prac na skrzyżowaniu ulic Nowowiejskiej i Pilgrima, w okolicach dawnej Spyży i dokończy roboty drogowe związane z modernizacją przedmiotowego terenu – uspokaja Monika Borzdyńska.

W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego działka oznaczona jest jednak jako teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej z lokalizacją parkingu podziemnego. Ponadto część działki znajduje się w strefie „B” ochrony konserwatorskiej. Oznacza to przede wszystkim obowiązek zachowania tradycyjnego rodzaju użytkowania przestrzeni oraz ochrona tradycyjnej architektury. Co stanie się dalej z terenem przy ulicy Nowowiejskiej?

6
1
oceń tekst 7 głosów 86%

Powiązane artykuły

Działka po Porto 55. Ratusz przyznaje, że jest zainteresowanie

15.01.2014 komentarzy 6

Rozmowy trwają. Jest zainteresowanie tym terenem – przyznaje Monika Borzdyńska, rzeczniczka prasowa prezydenta miasta. Tyle informacji podaje Magistrat, co...

Co dalej z terenem po Porto 55? Miasto odzyskuje pieniądze

31.01.2014 komentarzy 2

Po ambitnych planach dotyczących budowy pierwszej galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia w Elblągu, pozostały nam tylko wspomnienia. Mamy również...

Zdjęcia ilość zdjęć 7