› poradnik
13:32 / 20.01.2022

Co może być wkładem własnym kredytu hipotecznego?

Co może być wkładem własnym kredytu hipotecznego?

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? W takim razie musisz wiedzieć, że jego nieodłączną częścią jest też wkład własny. Bez niego bank nie udzieli Ci pożyczki i ze wszystkich marzeń nici. Okazuje się, że wkładem własnym może być nie tylko gotówka. A więc co jeszcze? Sprawdźmy to!

W przypadku kupna mieszkania, kredyty hipoteczne są najczęściej wybieraną formą finansowania. Zresztą jest tak nie bez powodu. Takie kredyty mieszkaniowe na budowę domu, czy też zakup gotowej nieruchomości umożliwiają pożyczenie bardzo dużych kwot. Co więcej, ich spłata jest niezwykle wygodna, ponieważ można rozłożyć ją nawet na kilkadziesiąt lat. Dzięki temu posiadanie własnego mieszkania staje się możliwe dla każdego. Jedyne czym trzeba się w takiej sytuacji przejmować to terminową spłatą kredytu. Jednak, aby uzyskać taką pożyczkę, należy mieć nie tylko zdolność kredytową. W takim przypadku banki wymagają wkładu własnego. Co to jednak właściwie oznacza? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Jaka jest minimalna wysokość wkładu własnego? 

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest obecnie możliwe jedynie przy wniesieniu wkładu własnego. Oznacza to więc, że aby wnioskodawca mógł skorzystać z oferty banku, musi też częściowo sfinansować dane przedsięwzięcie. Stanowi to swego rodzaju zabezpieczenie nieruchomości, a dodatkowo zmniejsza ryzyko samego banku oraz zapewnia wiarygodność klienta. 

Aktualnie właściwie wszystkie banki w naszym kraju udzielają kredytów hipotecznych jedynie przy wkładzie własnym. Co ciekawe, jego wysokość nie jest regulowana. Jednocześnie jednak Komisja Nadzoru Finansów sporządziła dokument, w którym rekomendowany wymagany wkład własny wynosi dokładnie 20% wartości całej nieruchomości. Czy banki się do tego stosują? Większość tak, jednak zdarzają się także takie, które organizują różnego rodzaju akcje promocyjne dla swoich klientów i zmniejszają wymagany wkład własny nawet do 10%. W takich przypadkach należy jednak wykupić ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Jeśli chcesz skorzystać z niskiego wkładu własnego, koniecznie wejdź na kredyt-na-nieruchomosc.pl i zobacz, które z banków dysponują najlepszymi ofertami. 

Sposoby na pokrycie wkładu własnego

Wkład własny kojarzy się większości osób z finansowaniem gotówkowym. I jest to oczywiście bardzo dobry trop. Bowiem w większości przypadków klienci wpłacają swoją część inwestycji właśnie w takiej formie. Musisz jednak wiedzieć, że nie jest to wcale Twoja jedyna opcja. Możliwości na pokrycie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym jest znacznie więcej. Wiele osób wykorzystuje w tym celu darowiznę od rodziny, a także obligacje skarbowe lub innym papiery wartościowe. Te ostatnie są jednak uznawane przez niewielką ilość banków. 

Znacznie więcej banków wyraża natomiast zgodę na wkład własny w postaci innej nieruchomości. Może być to dobry sposób na pokrycie swojej części tego wkładu. A czy istnieje sposób, który jest akceptowany przez wszystkie banki w Polsce? Okazuje się, że tak. A tym sposobem jest sam grunt przeznaczony na budowę. Co więcej, okazuje się, że działka jako wkład własny może pokryć nawet całą jego wartość. 

Co nie może być wkładem własnym przy kredycie hipotecznym? 

To, co może stanowić wkład własny przy kredycie hipotecznym, zależy przede wszystkim od banku. Obecnie panuje coraz większe zróżnicowanie i elastyczność, dlatego też nie można jednoznacznie określić, co nie może być takim wkładem własnym. Wyjątkiem są jednak ruchome elementy majątku. Pod tym pojęciem kryją się wszelkie wartościowe przedmioty, takie jak biżuteria, samochody, urządzenia elektroniczne, kruszce, czy dzieła sztuki.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%