› biznes
15:19 / 29.09.2020

Co musisz wiedzieć o franczyzie?

Co musisz wiedzieć o franczyzie?

Franczyza to – w dużym uproszczeniu – współpraca polegająca na tym, że jeden podmiot gospodarczy udziela drugiemu licencji na działalność pod swoją marką, w zamian za opłatę franczyzową. W praktyce obowiązki i przywileje obu stron są bardzo zróżnicowane i dokładnie określone w umowie. Warto sprawdzić, co oferuje konkretna sieć franczyzowa.

Na czym dokładnie polega franczyza?

Franczyza, jako specyficzny system sprzedaży towarów i usług, dotyczy współpracy pomiędzy dwoma niezależnymi podmiotami: franczyzodawcą i franczyzobiorcą.

Zadaniem drugiego z nich jest prowadzenie działalności gospodarczej pod marką franczyzodawcy, zgodnie z zasadami przez niego ustalonymi. Osoba prowadząca biznes na licencji innej firmy otrzymuje do dyspozycji w ramach współpracy m.in.:

 • logo, znak towarowy, nazwę, hasła reklamowe,
 • wiedzę ekspercką na start i doradztwo w późniejszych etapach,
 • promocję i reklamę punktu handlowego,
 • wsparcie przy ustaleniu asortymentu
 • fachową pomoc i szkolenia

W zamian za te korzyści, franczyzobiorca zobowiązany jest m.in. do przestrzegania zapisów umowy, dbania o dobre imię franczyzodawcy poprzez dobre reprezentowania interesów sieci,  dbania o jakość obsługi klienta i oferowanych towarów.

Posługując się konkretnym przykładem – załóżmy, że sieć franczyzowa, z którą podejmujesz współpracę, to sklep spożywczy. W ramach franczyzy ponosisz opłatę wstępną (kapitał własny), a na start otrzymujesz od sieci towar, niezbędny sprzęt oraz know-how, które pozwolą ci uruchomić własny biznes. Niektóre sieci franczyzowe pomagają w znalezieniu lokalu pod sklep, inne go nawet wynajmują.

Potem działasz już nie tylko w interesie franczyzodawcy, ale też w swoim własnym, bo to ile przychodu wygenerujesz, zależy od stopnia dbałości o jakość sprzedaży.

Franczyza a formalności – o umowie franczyzowej

Przywileje i obowiązku obu stron określa umowa franczyzowa.

Muszą się w niej znaleźć informacje o obszarze wpływów jednostki/sieci franczyzowej, o opłatach i kosztach franczyzobiorcy, a także – opcjonalnie – zapisy o prawie pierwszeństwa oraz o zakazie wykonywania działalności konkurencyjnej.

Co może proponować sieć franczyzowa?

To, jakie korzyści możesz czerpać z franczyzy, uzależnione jest w głównej mierze od tego, na jaką sieć franczyzową się zdecydujesz. Jedno jest pewne – franczyza z rozpoznawalną i cenioną marką daje ci przewagę już na starcie, bo klienci chętnie kupują w miejscu, którego szyld już znają.

W ramach współpracy dana sieć franczyzowa może ci zaoferować między innymi:

 • niski wkład własny (na poziomie kilku tysięcy złotych, a więc biznes nie wymaga dużych nakładów „na start”)
 • możliwość uzyskania przychodu na poziomie kilkunastu tysięcy złotych w skali miesiąca, po spełnieniu określonych warunków (np. jeśli spełnione są standardy a sklep jest czynny w założonych godzinach funkcjonowania )
 • w pełni wyposażony i zatowarowany sklep,
 • wynajęty przez sieć lokal handlowy,
 • wsparcie logistyczne
 • bezpieczeństwo - zyskujesz gotową markę z już wypracowanym know-how firmy
 • działalność pod znaną i rozpoznawalną wśród klientów marką (a co za tym idzie – odchodzi konieczność mozolnego budowania bazy klientów).

Jak widać, korzyści jest wiele i można uznać, że franczyza to idealny pomysł na biznes, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%