› bieżące
08:27 / 21.08.2019

Co musisz wiedzieć o regałach Drive In?

Co musisz wiedzieć o regałach Drive In?

Wśród wielu celów, które powinny realizować hale magazynowe można zdefiniować kilka wspólnych, uniezależnionych od branży, w której funkcjonuje dane przedsiębiorstwo. To optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz maksymalizacja wartości. Jednym z systemów, który pozwala osiągnąć wyżej wymienione założenia jest Drive In, czyli regały wjezdne. Co to jest regał wjezdny? To rodzaj regałów magazynowych, gdzie palety składuje się na szynach zamocowanych w metalowych tunelach. Ale jak to działa? Wózek widłowy wjeżdza w głąb tunelu, gdzie odkłada paletę, a następnie powiela czynność, aż do momentu pełnego zatowarowania tunelu. Jest to najbardziej popularny system gęstego składowania.

Zastosowanie regałów wjezdnych

Regały wjezdne są zazwyczaj stosowane w branży produkcyjnej oraz spożywczej. Idealne w przypadku składowania dużych ilości jednolitych produktów. Z racji na wysoki współczynnik wykorzystania przestrzeni magazynowej polecane dla chłodni oraz mroźni. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy wytwarzamy dobra, które są w ograniczonym stopniu narażone na proces starzenia się, ale również w przypadku magazynowania towarów sezonowych.

Zalety systemu Drive In

  • System Drive In pozwala na bardzo duże zagęszczenie składowanych produktów, będąc jednocześnie jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań do gęstego magazynowania,
  • Umożliwia zarządzanie magazynem według zasad LIFO oraz FIFO,
  • Regały wjezdne umożliwiają osiągnięcie wysokiego współczynnika wykorzystania przestrzeni magazynowej, obniżają koszty składowania pojedynczej palety - takie rozwiązanie pozwala zagospodarować miejsce przewidziane w klasycznym systemie rzędowym jako trasy transportowe dla wózków widłowych, na składowanie towarów,
  • System można w prosty sposób modyfikować pod specyfikę funkcjonowania danej firmy. Wysokość konstrukcji, przynajmniej w teorii, jest ograniczona jedynie samą wysokością hali magazynowej.

Wady systemu Drive In

  • W tunelu powinien był składowany tylko jeden SKU, co wpływa niekorzystnie na elastyczność systemu, wymaga również większej kontroli stanów magazynowych w celu uniknięcia kosztownych pomyłek,
  • Regał wjezdny nie daje dostępu do każdej składowanej jednostki, co wyklucza zastosowanie w większości procesów magazynowych,
  • Nie wszystkie rodzaje wózków widłowych są w stanie realizować zadania w systemie Drive In, a na bezpieczeństwo operatora oraz przechowywanego towaru wpływ ma czynnik ludzki (np. doświadczenie).

Jak bezpiecznie obsługiwać regały wjezdne?

Regały wjezdne umożliwiają składowanie o nawet 70% więcej palet w stosunku do rozwiązań standardowych. Należy jednak pamiętać, że wózki widłowe wjeżdżają bezpośrednio w konstrukcję systemu. Dodatkowo, z racji na popularność regałów typu drive-in w chłodniach i mroźniach, dochodzą czynniki utrudniające manewrowanie, jak śliskie powierzchnie, słaba widoczność czy dekoncentrująca operatora niska temperatura. Regał wjezdny to konstrukcja, która jest narażona na niewłaściwe użycie. O czym pamiętać? Przede wszystkim o odpowiednim zabezpieczeniu regału przed uderzeniami wózka widłowego. Na bezpieczeństwie nigdy nie wolno oszczędzać.

Wózki widłowe do regałów wjezdnych

Nie wszystkie wózki widłowe mogą obsługiwać regały wjezdne. Zazwyczaj stosowane są wózki czołowe oraz wózki Reach Truck. Wózki z przeciwwagą mają pewne ograniczenia, zwłaszcza w zakresie wysokości podnoszenia, ale są nieco bardziej uniwersalne i można je dedykować do innych zadań w ramach systemu. Wózki Reach Truck zapewniają większą wydajność oraz umożliwiają pracę na wyższych wysokościach. Należy jednak pamiętać, że w celu optymalnej wydajności, taki system powinien zostać wyposażony w szyny prowadzące. Decydując się na tego typu system składowania warto rozważyć współpracę z dostawcą, które oferuje kompleksowe rozwiązania magazynowe. WDX S.A. jako producent regałów magazynowych oraz dystrybutor wózków widłowych oferuje regały wjezdne oraz współpracujące z nimi wózki Crown.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%