Co my właściwie wiemy o jajkach? A wiedzieć warto
Wielkanoc to okres, gdy tradycyjnie już wzrasta zakup i spożycie jajek. Jemy je w święta nie tylko jako element święconki, ale towarzyszą nam w wielu potrawach. Co powinniśmy wiedzieć o jajkach, jak je wybierać, jakie są najlepsze?
- Oczywiście, że moje. Pochodzą od kur z wolnego chowu, kurki są wybiegane, zdrowe. Jajka zawsze mam świeże – zachwala pani Renata, która jaja kurze sprzedaje na targowisku miejskim. W piątek i w sobotę ilość handlarzy jaj wzrasta, szczególnie, jeśli jest to początek wielkanocnego weekendu.
Jajka schodzą szybko, szczególnie te większe – nadają się na pisanki, które tradycyjnie wykonujemy i wkładamy do koszyczka ze święconką.
Pan Zbigniew od lat kupuje na targowisku jajka. Tym ze sklepów nie ufa. Jak sam mówi, są pewnie z kurzych ferm. Ptaki siedzą stłoczone w klatkach, nie wychodzą na świeże powietrze. Jaja takich kur nie mogą być dobre.
Jednak większość jaj sprzedawanych na elbląskim targowisku nie ma żadnych oznaczeń, poza ceną i napisem „ekologiczne”, „wiejskiej”, „wolny chów”.
Co więc powinniśmy wiedzieć o jajkach?
Ostatnie kontrole wykazały, że 70 proc. bazarowych jajek jest albo źle oznakowanych, albo wręcz przeterminowanych. A jakie jajka wybrać w sklepie? Najlepiej kupować te o wielkości M lub L, bo żółtko w nich i tak jest tej samej wielkości co w XL, a są tańsze. Klasa „A” oznacza jaja świeże i tylko takie mogą być sprzedawane. Jajka mają trwałość 28 dni od zniesienia i data przydatności musi się znajdować na pudełku.
Jajka mają bardzo dużo kolorów i odcieni, wszystko zależy od gatunku kury i karmy. Te z dwoma żółtkami pochodzą od młodych kur i można je śmiało jeść, choć te żółtka są niewiele większe od pojedynczego żółtka w dużym jaju.
Co oznaczają napisy na jajkach: pierwsza cyfra (od 0-3) to sposób chowu kur 0 - farma ekologiczna, kury chodzą gdzie chcą, jedzą ekologiczną karmę, 1 - kury chodzą gdzie chcą ale karma już nie musi być ekologiczna, 2 - kury chodzą tylko po ściółce wewnątrz kurnika, 3 - kury całe życie spędzają w ciasnych klatkach.
Potem jest oznaczenie kraju pochodzenia, PL to Polska, a następnie cyfry oznaczające województwo, powiat i numer konkretnej fermy.
Jeśli skorupka jest pomarszczona, to oznacza, że kura była chora, a jeśli ma plamy, kura była stara. Żółtko, jak sama nazwa wskazuje, powinno być żółte, kolor pomarańczowy to skutek dodatków (barwników) w karmie. Białe jajka są pełnowartościowe i pochodzą od ... białych kur.