› bieżące
08:19 / 28.08.2018

Co należy wiedzieć o kleszczach? Usuwanie kleszcza

Co należy wiedzieć o kleszczach? Usuwanie kleszcza

Bezwarunkowe pasożyty lądowe zwierząt kręgowych, których w Polsce występuje 19/20 różnych gatunków (w zależności od źródeł). Pod tym sformułowaniem kryją się kleszcze, które każdego roku zasiewają panikę w naszych głowach. Możliwość zakażenia i zachorowania między innymi na boreliozę sprawia, że szukamy skutecznych sposobów na usuwanie kleszcza, ale i ochronę przed nim. Co warto wiedzieć o kleszczach, nie tylko na etapie szykowania się na zbieranie jagód czy grzybobranie?

Naturalne zagrożenie w naszej strefie klimatycznej

Eksperci uważają, że kleszcze to jedno z największych zagrożeń naturalnych, jakie występuje w naszej strefie klimatycznej. Znacznie cieplejsze zimy i wilgotne lata sprawiają, że pojawia się ich coraz więcej. Ponadto gatunki, które dotąd występowały na północy globu, zaczynają się przemieszczać w inne rejony, chociażby na południe i w odwrotnym kierunku. Polska zaś będąc niemalże pośrodku ich drogi wędrówki, staje się narażona na kleszcze przybywające i z północy, i z południa.

Na łące, w lesie, w parku i na działce. W tych miejscach najchętniej „grasują” kleszcze pospolite, które to z punktu widzenia zdrowa publicznego, są również najgroźniejsze. Mitem jest jednak twierdzenie, że kleszcze skaczą z drzew bądź spadają z nich na nas. Spotykamy je pośród drzew i traw, gdzie wędrują na wysokość około 120-150 cm. Człowiek przedzierający się przez wysokie trawy, ocierający o drzewa, daje kleszczom swobodną drogą do wgryzienia się w skórę.

Pod względem występowania, największe ryzyko stanowią dla nas wilgotne lasy mieszane z przewagą liściastych, ale i obrzeża lasów. Kleszcze w szczególności upodobały sobie ściółkę leśną, w miejscach przechodzenia lasu liściastego w iglastego bądź odwrotnie.

Aktywność kleszczy

„Sezon” na kleszcze zaczyna się już na przełomie marca i kwietnia, a trwa aż do przełomu października i listopada. Większe zagrożenie występuje w maju i czerwcu, kiedy to są najbardziej aktywne. Przypadki ukąszeń nierzadko odnotowywane są w większej liczbie, przez okres wrześniowy, kiedy to wybieramy się do lasu na grzyby. Mamy zatem przeszło sześć miesięcy, z największą aktywnością pomiędzy majem, a czerwcem, w których trzeba zwracać większą uwagę na właściwą ochronę przed kleszczami. Nie mniej ważna pozostaje kwestia edukacji, jak wyjąć kleszcza, jak ubrać się do lasu, w jaki sposób sprawdzić po powrocie z leśnej wycieczki, czy na naszym ciele nie znajdują się te niewielkie, acz groźne żyjątka.

Edukacja obejmuje również usuwanie kleszcza, ponieważ mimo powszechnego dostępu do wiedzy, nie pamiętamy, w jaki sposób postępować po ukąszeniu, ale i co należy, a czego nie wolno bezwzględnie robić, gdy na ciele znajdujemy podejrzanie wyglądający, czarny punkcik.

Usuwanie kleszcza i zapobieganie ukąszeniom

Usuwanie kleszcza nie jest zadaniem skomplikowanym, a potrzeba do niego zastosowania jedynie właściwych narzędzi, które zwykle posiadamy w domu bądź też możemy zakupić w aptece. Jak usunąć kleszcza poprawnie, bezpiecznie i bez ryzyka, że w ciele pozostanie jakakolwiek jego część, warto poczytać na stronie https://www.kleszcze.info.pl/usuwanie-kleszczy.

Jeszcze prostsze jest zapobieganie ukąszeniom kleszczy. Na rynku znajdujemy szereg specjalnych środków, którymi można się spryskać przed wyjściem do lasu lub wizytą na działce. Ponadto dobrze jest ubierać się w odzież z długimi rękawami i długimi nogawkami, chronić głowę i zakładać kryte obuwie. Po powrocie do domu należy dokładnie się obejrzeć, sprawdzić czy kleszcz nie zagnieździł się w ulubionych miejscach na ciele, a należą do nich te obszary, gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Kleszcze możemy znaleźć na głowie, za uszami, pod pachami, po biustem, w okolicach pępka i genitaliów czy też pod kolanami. Należy również dokładnie się umyć i gąbką zmyć ciało, by usunąć ewentualne wędrujące pajęczaki. To samo tyczy się psów, z którymi wybieramy się na spacery. Obejrzenie ciała i mycie to najważniejsze etapy, ale i nie można zapominać o dokładnym sprawdzeniu odzieży.

Profilaktyka obejmuje kolejno wskazania, by unikać siadania lub leżenia bezpośrednio na trawie czy pod drzewami i krzakami. Biwakowicze mogą zaś krótko przyciąć rośliny, które otaczają ich namiot.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Dlaczego tak wielką uwagę zwraca się na ochronę przed kleszczami, właściwy ubiór i stosowanie środków odstraszających oraz odpowiednie metody usuwania kleszczy? Mamy bowiem do czynienia z pasożytami zewnętrznymi, które przenoszą groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka choroby. Choć najwięcej mówi się o możliwości zakażenia i rozwoju boreliozy, jest to tylko jedna z chorób przenoszonych przez kleszcze.

Ugryzienie kleszcza może spowodować wystąpienie kleszczowego zapalenia mózgu, babeszjozy, anaplazmozy glanurocytarnej, duru powrotnego, ospy riketsjowej oraz tularemii. O boreliozie wspomina się w pierwszej kolejności, ponieważ od kilku do kilkudziesięciu procent kleszczy, w zależności od regionu, zarażonych jest właśnie boreliozą. Profilaktyka i właściwe postępowanie po ukąszeniu kleszcza, to klucz do zachowania zdrowia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%