› bieżące
12:10 / 09.07.2013

Co nam obiecał nowy prezydent? Ma na to rok czasu

Co nam obiecał nowy prezydent? Ma na to rok czasu

fot. Konrad Kosacz

Program wyborczy Jerzego Wilka oraz Prawa i Sprawiedliwości dla Elbląga składa się z 8 punktów. Tym programem oraz innymi obietnicami, kandydat PiS na prezydent miasta przekonał do siebie mieszkańców miasta i zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich. Co nam obiecał Jerzy Wilk?

Już teraz wiadomo, że PiS wycofuje się z pomysłu przekopu przez Mierzeję Wiślaną, przynajmniej deklaruje, że inwestycja zostanie wykonana w momencie, gdy będą znów rządzili krajem. W czasie kampanii wyborczej w Elblągu jednak takiego warunku nie stawiano – mówiono przekopie i uczynienia z Elbląga czwartego portu Polski.

1. Obniżymy czynsze i ceny biletów

Prawo i Sprawiedliwość proponuje obniżenie czynszów mieszkaniowych o 25 proc od 1 stycznia 2014 r., restrukturyzację ZBK oraz obniżkę cen biletów komunikacji miejskiej. Jednocześnie jednak Jerzy Wilk (PiS) deklaruje, że nie zna obecnie zbyt dobrze sytuacji finansowej miasta. Nie jest więc pewne czy finansowo budżet miasta wytrzyma większe dofinansowanie do komunikacji miejskiej. Na obniżkę cen czynszów nie mamy też co liczyć już teraz. PiS bowiem deklaruje takie działania dopiero od nowego roku.

2. Oszczędne zarządzanie miastem

Prawo i Sprawiedliwość chce likwidacji Straży Miejskiej. A oszczędności budżetowe w ten sposób poczynione przekazać na Policji na zwiększenie patroli w mieście. Jednak strażnicy miejscy do tej pory zajmowali się działaniami, którymi nie chcieli się zająć policjanci – czyli typowymi działaniami porządkowymi (śmieci na ulicach, pozostawione samochody, bezpańskie psy, wandalizm czy dewastacja). Czy na pewno policjanci będą reagowali na zgłoszenia o zniszczonej ławce czy wysypujących się śmieciach z kontenera, śpiącej osobie pod wpływem alkoholu czy bezdomnych? Straż Miejska wiele takich działań podejmowała. PiS zapowiada także dostosowanie funkcjonowania Urzędu Miejskiego do potrzeb mieszkańców oraz ograniczenie kosztownych wyjazdów przedstawicieli Ratusza.

3. Wsparcie dla małych i średnich firm oraz elbląskich rodzin

Jerzy Wilk chce wspierać lokalnych przedsiębiorców w formie systemu ulg w opłatach i podatkach. Szczególne wsparcie zostanie skierowane do firm inwestujących w Porcie Morskim. PiS deklaruje uaktywnienie promocyjne działania Portu, oraz stworzenie warunków dla nowych zakładów i odpraw fitosanitarnych. Powoła ciało doradcze Prezydenta – Elbląską Radę Przedsiębiorców. Rozpocznie sprzedaż działek pod budownictwo jednorodzinne dla elbląskich rodzin (Modrzewina) oraz dla przedsiębiorców na preferencyjnych warunkach – z wysoką bonifikatą. PiS wprowadzi Kartę Dużej Rodziny. Będzie to system ulg dla rodzin wychowujących troje i więcej dzieci. Będą one mogły bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską oraz korzystać z ulg podczas wstępu do instytucji kultury, rozrywki i placówek medycznych. Przy braku polityki prorodzinnej rządu, samorząd powinien wspierać rodziny i dzieci. Jerzy Wilk zapowiada zredukowanie Strefy Płatnego Parkowania oraz ograniczenie liczby miejsc płatnych szczególnie w obrębie Starego Miasta, żeby ułatwić pobyt mieszkańcom i turystom. Obietnice są oczywiście szczytne, jednak czy budżet miasta wytrzyma kolejne dofinansowania – do biletów komunikacji miejskiej czy na wydarzenia kulturalne?

4. Drogi w mieście

PiS deklaruje wzmocnienie nadzoru nad terminowością i jakością inwestycji drogowych 503 i 504. Zapowiada doprowadzenie do wykonania ułatwień komunikacyjnych w formie dojazdów i dojść do sklepów i firm. Ma nastąpić przyspieszenie prac zmierzających do budowy wiaduktu na Zatorzu, aby mieszkańcy tej dzielnicy mogli normalnie funkcjonować.

5. Edukacja i wychowanie

Tu PiS deklaruje przyspieszenie procesu dostosowania szkolnictwa zawodowego do faktycznych potrzeb rynku pracy. Wspólnie z pracodawcami, dyrektorami szkół zawodowych i gimnazjów ma zostać opracowany dynamiczny system promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego. W porozumieniu ze związkami zawodowymi i środowiskami szkół będzie wspierane – w miarę możliwości budżetowych – tworzenie klas integracyjnych, mniej licznych oddziałów i mniejszych grup do nauczania języków obcych, informatyki. Konkursy na dyrektorów placówek oświatowych będą przeprowadzane w sposób przejrzysty i uczciwy.

6. Ratowanie Szpitala Miejskiego

To jeden z najbardziej palących problemów, z którym Jerzy Wilk musi się zmierzyć. Dlatego PiS chce wprowadzić plan zmierzający do zabezpieczenia wszystkich usług medycznych w elbląskich szpitalach na właściwym poziomie. Perspektywa wspólnego funkcjonowania obydwu placówek lecznictwa szpitalnego, których właścicielem jest Miasto Elbląg, a więc Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego i Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego (dawnego wojskowego), wydaje się nieunikniona. To zapowiedź połączenia obu szpitali w jeden organizm. Pytanie tylko czy zadłużenie szpitala miejskiego nie odbije się negatywnie na nowej placówce?

7. Wspieranie sportu i rekreacji

Ważną dziedziną w życiu miasta jest sport, jako element wypoczynku mieszkańców. Przez ostatnie lata narosło wiele problemów wokół tej dziedziny. PiS chce uporządkować kwestie rozwoju sportu w Elblągu tak, aby stworzyć mieszkańcom możliwość aktywnego wypoczynku oraz wesprzeć elbląskich aktualnych i byłych sportowców. Jeśli chodzi o modernizację stadionu piłkarskiego, PiS nie mówi nie, ale chce „przyjrzeć się budżetowi miasta, czy faktycznie podołamy tej inwestycji, czy poprzednicy zabezpieczyli środki własne i dokonali pełnej analizy kosztów. Nie zapominamy też o kompleksie treningowym przy ul. Skrzydlatej, jako bazy szkoleniowej dla młodych zawodników, która musi być nowoczesna i funkcjonalna”.

PiS deklaruje również wsparcie miasta dla budowy basenów osiedlowych przez lokalnych przedsiębiorców. Miasto ma wycofać się z budowy aquaparku i odtworzyć basen miejski przy ul. Spacerowej.

8. Elbląg do Pomorza

PiS chce zorganizować referendum w sprawie przyszłości Elbląga. Jerzy Wilk uważa, że należy dokonać korekty reformy administracyjnej kraju. Konieczna jest zmiana granic województwa pomorskiego i warmińsko- mazurskiego tak, aby w sposób racjonalny mógł funkcjonować nasz region wraz z całymi Żuławami, Zalewem i Mierzeją Wiślaną oraz z Trójmiastem. Referendum byłoby mocnym głosem mieszkańców skierowanym do władz centralnych. Drugim krokiem w kadencji 2014 -18 byłoby stworzenie silnego lobby parlamentarnego, wojewódzkiego i gminnego (w obydwu województwach) na rzecz zmiany reformy administracyjnej. Referendum planujemy na dzień wyborów samorządowych w 2014 roku, żeby nie generować dodatkowych kosztów.

Jak powszechnie wiadomo, zgody na odłączenie Elbląga od Warmii i Mazur nie będzie. Taka secesja naszego miasta do województwa pomorskiego sprawiłaby, że nasz obecny region nie miałby już racji bytu. Ponadto nadal nie ma jasnej deklaracji władz Pomorza czy chce w swoich granicach mieć także Elbląg.

12
3
oceń tekst 15 głosów 80%

Powiązane artykuły

Niższe czynsze w lokalach ZBK? Odpowiedź już niedługo

21.08.2013 komentarzy 2

„Jedną z moich pierwszych zmian w polityce zarządzania miastem będzie właśnie obniżenie czynszów mieszkalnych z zasobów ZBK, na pewno się z...