Co nam przyniesie program „Elblążanin +”? To kiełbasa wyborcza PiS-u?
25 czerwca Rada Miejska w Elblągu na specjalnie zwołanej sesji (nadzwyczajnej) przyjęła prospołeczny program Elblążanin + (E+), mający za zadanie wspierać mieszkańców Elbląga w różnych sferach życia: komunikacji miejskiej, rekreacji, sportu, kultury, wypoczynku, rozwoju, przedsiębiorczości, opieki i edukacji. Program z jednej strony realizuje oczekiwania wielu elblążan, z drugiej istnieje niebezpieczeństwo, że miasto znowu zacznie wpadać w spiralę długu. Przypomnijmy, że od 30 września 2015 roku, kiedy to zadłużenie naszego miasto wynosiło 360 096 602 zł, udało się je zmniejszyć o ponad 50 mln zł.
Program został uchwalony na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi (powinny się odbyć w terminie od 17 października do 9 listopada) przez radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Marię Kosecką (niezrzeszoną), bez poparcia prezydenta miasta Elbląga oraz radnych opozycji. Prezydent Witold Wróblewski krytycznie odniósł się do metod działania radnych PiS-u, stwierdzając, że fundują sobie kampanię wyborczą za pieniądze budżetu miasta.
Zapowiada się wyścig przedwyborczy w rozdawnictwie, który skutkować będzie destabilizacją finansów budżetu miasta. Przypomnę tylko, że już było tak po poprzedniej kadencji, gdy przejmowałem urząd prezydenta po Panu Jerzym Wilku, kiedy to miasto utraciło płynność finansową. Nie zgadzam się więc z kolejnymi działaniami, które mogą doprowadzić do zapaści finansowej miasta. (...) Zwoływanie sesji nadzwyczajnej, żeby na cztery miesiące przed wyborami, aby wyznaczyć kierunki dla prezydenta pozbawione jest racjonalności, logiki i jakiegokolwiek sensu. To tylko kiełbasa wyborcza. Tym bardziej, że działania we wszystkich tych obszarach już dawno podjąłem (...) Przypomnę tylko, że w 2015 roku radni również wytyczali mi kierunki działań – większość z nich uchylona została przez Wojewodę, jako niezgodna z prawem. Za pozostałe natomiast, które zrealizowałem - w tym np. budowę wiaduktu na Zatorze, czy budowę torowiska w ul. 12 Lutego, jestem teraz krytykowany przez radnych PiS. Nie widzę więc logiki.
– mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski na zwołanej w tym samym dniu (25 czerwca) konferencji prasowej.
Dodał m.in, że już na kwietniowej sesji chciał wprowadzić obniżki na ceny biletów – z czasem obowiązywania od lipca – tak, aby w czasie wakacji elblążanie płacili mniej za bilety. Podkreślił, że radni PiS odrzucili tę propozycję.
Przypomnę tylko, że w 2015 roku radni również wytyczali mi kierunki działań – większość z nich uchylona została przez Wojewodę, jako niezgodna z prawem. Za pozostałe natomiast, które zrealizowałem - w tym np. budowę wiaduktu na Zatorze, czy budowę torowiska w ul. 12 Lutego, jestem teraz krytykowany przez radnych PiS. Nie widzę więc logiki.
– nadmienił.
Program Elblążanin +
Program Elblążanin + obejmuje system ulg, bonifikat i zniżek dla osób korzystających z miejskiej komunikacji, miejskich parkingów, miejskich instytucji kultury, sportu i rekreacji, placówek opiekuńczych, oświatowych i wychowawczych oraz programów społecznych realizowanych na terenie Gminy Miasto Elbląg. Jest skierowany do wszystkich mieskzańców zameldowanych na terenie Gminy Miasto Elbląg oraz osób uczących się i studiujących w Elblągu. Osoby te mogą korzystać z programu E+ na podstawie dokumentów potwierdzających zameldowanie, legitymacji szkolenj lub studenckiej. W programie może funkcjonować Karte E+.
Do programu E+ moga przystępować partnerzy z własna ofertą wsparcia dla mieszkańców: instytucje państwowe i samorządowe, organizacje pożytku publicznego, stowarzyszenia, kluby sportowe, przedsiębiorstwa, osoby prawne i fizyczne. Zasady ich przystępowania do programu ma ustalić odrębna uchwała.
Za realizację programu odpowiada Prezydent Elbląga. Zadania realizowane w ramach programu E+ bedą finansowane z budżetu miasta oraz innych środków i programów zewnętrznych. Program będzie funkcjonował od 1 września 2018 roku do końca 2022 roku. Będzie realizowany etapowo, a poszczególne etapy będą przyjmowane stosownymi uchwałami Rady Miejskiej w Elblągu, które szczegółowo będa określać realizację etapu, narzędzie służące do realizacji oraz finansowanie.
Program ma charakter otwarty i może być modyfikowany i rozszerzany o nowe obszary wsparcia. Może być także kontynuowany po roku 2022. Pierwszy etap obejmie systemowe obniżenie cen biletów komunikacji miejskiej.
Harmonogram realizacji:
Etap 1 – 2018 r. (od 1 września)
Obniżenie cen biletów komunikacji miejskiej.
Etap 2 – 2019 r.
Zwiększenie liczby miejsc w żłobkach na terenie Elbląga poprzez utworzenie nowej placówki w budynku przy ul. Lotniczej (po Gimnazjum nr7) oraz poprzez wprowadzenie dotacji dla żłobków niepublicznych (dzięki temu zmniejszy się wysokość opłat dla rodziców w żłobkach prywatnych).
Etap 3 – 2020 r.
Wprowadzenie bezpłatnych i ulgowych biletów wstępu do Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka, na miejskie lodowiska oraz na wybrane wydarzenia kulturalne i sportowe (koncerty, mecze)
Etap 4 – 2021 r.
Zwiększenie wysokości stypendiów sportowych i artystycznych dla młodych uzdolnionych elblążan oraz dotacji dla miejskich jednostek organizujących wypoczynek dla dzieci.
Etap 5 – 2022 r.
Zmniejszenie opłat z tytułu parkowania na miejskich parkingach.