› bieżące
08:00 / 23.12.2014

Co piąty uprawniony Polak zdecydował się na urlop ojcowski

Co piąty uprawniony Polak zdecydował się na urlop ojcowski

Dawniej to ojciec zarabiał na utrzymanie żony i dziecka, matka natomiast opiekowała się domem. Dziś nie jest to tak oczywiste. Często matka zarabia pieniądze a ojciec zostaje w domu by opiekować się dzieckiem. Wprowadzono również urlopy analogiczne do macierzyńskich, by ułatwić rodzinom wychowywanie dziecka w pierwszych miesiącach jego życia.

Jak każda zmiana, także ta w kwestii zamiany ról w rodzinie następowała stopniowo. Dawniej kobiety czuły się niedoceniane, uważały, że powinny mieć takie same prawa, co mężczyźni. Dotyczyło to również kwestii zatrudnienia. Mężczyznom trudno było oddać pole kobietom w przypadku pracy czy stanowisk urzędniczych.

Kobiety jednak trwały w swoich postanowieniach i wkrótce uzyskały prawa wyborcze (Polki uzyskały je w roku 1918). Dopiero podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych ONZ miała gwarantować równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Nawet dziś kobiety na całym świecie, w tym także w Polsce, dążą do tego, by ich prawa były respektowane.

W miarę upływu lat, gdy kobiety zaczęły realizować się zawodowo, wymusiło to w społeczeństwie zmiany, które wciąż trwają. Mowa m. in. o zmianie percepcji modelu rodziny. Teraz to kobiety często pną się po szczeblach kariery zawodowej, zostawiając obowiązki domowe mężom. Ci zaś nie chcą zostawać w domach i również podejmują pracę. Kiedy jednak na świat przychodzi dziecko, ktoś się musi nim zajmować. Dawniej robiła to matka, ostatnimi czasy tę rolę coraz częściej przejmuje ojciec. Aby mógł ją wypełniać, konieczny jest stosowny urlop.

Tylko w tym roku, biorąc pod uwagę okres od stycznia do listopada, z tzw. urlopu ojcowskiego skorzystało ponad 120 tys. Polaków. Czy w naszym mieście ojcowie skorzystali z możliwości wspomnianego urlopu? Agnieszka Cybulska, rzecznik prasowy oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu, w nadesłanej wiadomości poinformowała:
- W 2014 r. 119 mężczyzn  skorzystało z urlopu ojcowskiego, przysługującego na okres dwóch tygodni. Dane te dotyczą zarówno powiatu elbląskiego jak i braniewskiego.

Okres urlopu trwa dwa tygodnie i każdy ojciec może z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Jak podaje serwis onet.pl, Prezydent Bronisław Komorowski dąży jednak do tego, by z urlopu ojcowskiego można było skorzystać do czasu ukończenia przez dziecko 2 lat.

Źródło: onet.pl

8
0
oceń tekst 8 głosów 100%