› bieżące
06:14 / 12.06.2013

Co powinien wybrać młody elblążanin? Prześwietlamy programy wyborcze

Co powinien wybrać młody elblążanin? Prześwietlamy programy wyborcze

Wkrótce wybory. Komitety Wyborcze prześcigają się w obietnicach, konferencje odbywają się tak naprawdę co chwila. A co z tych wszystkich obietnic jest ważne dla młodych ludzi w Elblągu? Sprawdziliśmy każdy program wyborczy.

Zastanówmy się, co jest ważne dla młodych w Elblągu. Wbrew pozorom nie samą rozrywką człowiek żyje. Przede wszystkim sprawdziliśmy, które komitety dają realne obietnice na poprawę ilości etatów w naszym mieście właśnie dla młodych. Następnie zajęliśmy się tematami rozrywki czyli dzielnicą Stare Miasto, budową Aquaparku oraz stadionu. Młode osoby często podróżują komunikacją miejską, więc prześwietliliśmy również czy zmieni się cokolwiek w kwestii cen biletów oraz jakości pojazdów. Na końcu zwróciliśmy uwagę na inne czynniki, które są ważne dla przyszłego, dorosłego pokolenia.

KW Prawo i Sprawiedliwość

Przede wszystkim zapowiedź obniżki cen biletów oraz uproszczenie systemu biletów okresowych. Nie zostało jednakże powiedziane jak partia chce tego dokonać. Pusta obietnica? Wsparcie dla lokalnych firm może odbić się pośrednio na liczbie etatów dla młodych mieszkańców. Zostanie przyspieszony proces dostosowania szkolnictwa zawodowego do faktycznych potrzeb rynku pracy. Szkoły zawodowe wreszcie zdobędą należną im renomę. Wprowadzenie Karty Dużej Rodziny jest dobrym krokiem dla młodzieży w wieku około 25 lat, którzy planują zakładanie rodzin. Elbląska starówka – według obietnic – zyska na fakcie ograniczenia miejsc płatnych. Z rozrywek PiS stwierdza, że Elbląg jest gotowy na budowę stadionu przy ul. Agrykola, jednak najpierw trzeba przyjrzeć się, czy poprzednia władza zabezpieczyła odpowiednie środki na taką inwestycję. Czyli „może tak, ale może nie”. Na Aquapark już nikt się nie porywa, lecz temat basenu otwartego przy Spacerowej to nadal gorąca karta przetargowa wśród elblążan. Kandydat na Prezydenta z ramienia PiS Jerzy Wilk twierdzi, że uda im się przez czas skróconej kadencji przywrócić go do stanu użyteczności. Dodatkowo wartym wspomnienia faktem są plany budowy osiedlowych krytych pływalni. Z punktu widzenia sklepów, klubów, wyjazdów a tym samym zostawiania pieniędzy w swoim województwie oraz przyszłościowego rozwoju Elbląga ciekawie zapowiada się obietnica bliskiej współpracy z województwem pomorskim.

KW Ruch Palikota Elbląg plus

Na wstępnie koniecznie trzeba poruszyć kwestię Basenu Miejskiego. W moim subiektywnym odczuciu nie ma drugiego tak jasnego programu na rewitalizację tego miejsca. -W ramach programu ochrony dziedzictwa narodowego trzeba pozyskać pieniądze z UE i przywrócić pierwotne funkcje tego miejsca – mówił jeden z członków Ruchu Palikota. Na innej konferencji stwierdzono, że RP „nie może obiecać, że kąpielisko będzie odbudowane”. Za to zaproponowano odzyskanie miejsca do kąpieli od wojska, które znajduje się przy ul. Królewieckiej. Więc jak to w końcu jest? Remontujemy, czy nie remontujemy? Młodzi (ale i też starsi, rodzice z dziećmi) chcą miejsca, gdzie będą mogli spędzić upalne, wakacyjne popołudnia! Kandydatka na fotel prezydenta Ewa Białkowska w jednym z wywiadów stwierdziła, że „Ruch Palikota to partia w której jest najwięcej ludzi młodych, nie spaczonych przez politykę”. To dobry znak dla młodych. W kwestii sportu zapowiedziano dokładne oglądanie każdej wydanej złotówki. Ruch Palikota stwierdził, że pieniądze na sport są – pozostaje kwestia tego, jak zostają te pieniądze wydawane. Ewa Białkowska wyraziła chęć wsparcia pozalekcyjnych inicjatyw sportowych.

KW Witolda Wróblewskiego

Pomimo przeszukiwania stron internetowych, wywiadów nie znalazłem konkretów, które byłyby ważne dla ludzi młodych. Puste zdania stwierdzenia „Zawalczyć o Elbląg” takie jak znaleźć oszczędności, pozyskać inwestorów i miejsca pracy nie są wiążące i tak naprawdę nic nie oznaczają.

KW Sojusz Lewicy Demokratycznej

Na konferencji z Leszkiem Millerem padły zdania na temat pracy dla młodych. Zauważono (wreszcie!), że w młodych elblążanach i elblążankach jest potencjał, który trzeba wykorzystać. Obietnice są nakierowane na uczelnie wyższe w Elblągu w taki sposób, aby przygotowywać przyszłe pokolenie do wszelkich możliwych zawodów. Edukacja to jeden z najważniejszych punktów rozwoju naszego miasta. Aquapark – nie. Basen Miejski – „zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przywrócić należyty stan tego miejsca”. Czyli – puste obietnice. Niestety.

KW Partia Elblążan

Nowość! Partia Elblążan podtrzymuje deklarację budwy Aquaparku. W jaki sposób? Działacze stwierdzili, że jest niemiecki inwestor, który jest zainteresowany tą inwestycją. Czy to szansa na nowoczesny obiekt dla młodych w naszym mieście? Czy wreszcie przestaniemy być zmuszeni jeździć do Sopotu? Praca dla młodych osób również jest na celowniku. 7 tysięcy nowych miejsc pracy, głównie w branży informatycznej – to już coś. Mamy dwie szkoły średnie oraz jedną wyższą, które co roku wypuszczają na rynek doskonale wykwalifikowane osoby. Być może właśnie Ci absolwenci wreszcie znajdą pracę tutaj, w swoim rodzinnym mieście? Ostatnio pisaliśmy o cenie budowy szerokopasmowej sieci miejskiej, która nie jest wykorzystywana. Kandydat na Prezydenta Jacek Tomczak zapowiedział wykorzystanie tej inwestycji i stworzenie w Elblągu centrum e-usług. Bardzo dobry, przyszłościowy pomysł.

KW Platforma Obywatelska RP

„Tak szybko, jak to będzie możliwe” – czyli kiedy? Takie słowa możemy przeczytać na oficjalnej stronie kandydatki na Prezydenta Elbląga Elżbiety Gelert. Mowa oczywiście o Basenie Miejskim przy ul. Spacerowej. Czy wreszcie z ust Platformy doczekamy się konkretów? O biletach w komunikacji miejskiej powiedziano, że „pozostaną na takim samym poziomie do czasu zakończenia remontów w Elblągu lub do wymiaru taboru na nowszy”. Przecież remonty zakończą się już pod koniec tego roku. Pozostałe: do połowy 2014. Czyli już wtedy możemy się spodziewać podwyżki? Nowe miejsca pracy. W jaki sposób? A chociażby przez wspieranie rodzimych przedsiębiorców, wykorzystanie Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz bliskość Kaliningradu. Mowa też o zewnętrznych, dużych inwestycjach, które przyniosą nowe miejsca pracy. Wystarczy przypomnieć sobie ostatnie problemy z przejazdem przez granicę polsko-rosyjską, brak zgody na budowę dużego zakładu pracy. Więc – skoro było tak, to czy teraz coś się zmieni? Na to pytanie, jak i wiele innych postawionych w tym artykule-felietonie muszą odpowiedzieć wyborcy. Na temat Starego Miasta stwierdzono: „Elbląg ma potencjał turystyczny, który dzięki co raz piękniejszemu Staremu Miasto i unikatowemu położeniu niebawem zacznie rozkwitać”. Samo piękno nie wystarczy, trzeba inwestorów, aby młodych zatrzymać tutaj, na miejscu. A żeby przyciągnąć inwestorów… cóż, tę kwestię poruszyłem w innym artykule.

KW Wolny Elbląg

Zacznijmy od „znacznego powiększenia kwoty przeznaczonej na budżet obywatelski”. Z tego budżetu postało bardzo dużo ciekawych projektów w naszym mieści, głównie dla ludzi młodych. Plus. Wolny Elbląg chce zainicjować działania zmierzające do dostosowania programów nauczania do aktualnego rynku pracy. Wspomniano również o wsparciu dla osób bezrobotnych chcących otworzyć własną działalność. Jakie to będzie wsparcie, działania? Basen Miejski, rewitalizacja – tak. Aquapark – nie. Skąd pozyskać pieniądze na basen? Budowa na zasadzie partnerstwa publiczno-prawnego obiektów towarzyszących. To już coś. O obiektach sportowych wspomniano w programie wyłącznie o ich „rozbudowie”.

KW Naszą Partią jest Elbląg

Już standardowo kandydat na Prezydenta Edward Pukin stwierdził, że o Aquaparku mowy nie ma, chyba że znajdzie się prywatny inwestor. O Basenie Miejskim w rozmowie ze mną powiedział: „potrzebujemy czasu do końca tej kadencji, a Basen Miejski nie dość, że będzie gotowy, to jeszcze miasto będzie na nim zarabiać”. O Modrzewinie i Parku Technologicznym, czyli o dwóch inwestycjach, z których młodzi najbardziej się śmieją, partia swoje zdanie wyraziła krótko i zwięźle: „nie chcemy, aby projekt Modrzewina II był kontynuowany”. Stare Miasto? „Naszą partią jest Elbląg” określił tę dzielnicę jako „architektoniczny kicz”. Prezydent i Radni będą dążyć do zakazu rekonstrukcyjnego odbudowywania kamienic. Dodatkowo na Starym Mieście z względów turystycznych jest w planach wybudowanie parkingu na około 300 miejsc. Tylko kto tam będzie parkował, jeżeli starówka nie będzie miała lokali i ludzi, którzy do nich przyjdą?

KW Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro

Pierwsze, prawdziwe konkrety pod względem nowych miejsc pracy. Konkretna zapowiedź ulgi w podatku lokalnym w wysokości 30% kwoty odprowadzonego podatku dochodowego za pracownika. Natomiast jeżeli pracodawca zatrudni wyłącznie elblążan – ulga ta wzrośnie do 60%. Na przykładzie podanym na oficjalnej stronie: zamiast 1000 zł, zapłaci 400 zł za pracownika. Oczywiście, co się bezpośrednio wiąże, obietnica ścisłej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Kolejne konkrety w przypadku Stref Płatnego Parkowania: obniżka o połowę wszystkich opłat. Również szerokie obietnice wsparcia wszelkich klubów, inicjatyw społecznych. Program dostępny na stronie internetowej jest najlepszym (z punktu wizualnego, opisowego) z wszystkich programów. Pytanie jest jedno: ile z tych obietnic zostanie zrealizowanych po wyborach? W przypadku większości podpunktów można odnieść wrażenie, że obietnice te są niemożliwe do realizacji. A na obietnice bez pokrycia my, młodzi się nie złapiemy.

KW Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego

Pomysł na inwestorów w Elblągu ma Cezary Balbuza. Bez odpowiedniej promocji naszego miasta nikt tak naprawdę nie będzie chciał zakładać tu nowych firm. Jakiej promocji? Tutaj pojawiają się również konkretne propozycje. Konkurs architektoniczny na projekt zabudowy nadrzecznej Starego Miasta i Wyspy Spichrzów wydaje się być trafionym pomysłem. Pozyskiwanie nowych inwestorów mogłoby się odbywać również przez firmę zewnętrzną. Dość ciekawy pomysł, ciekawi wykonanie.

Transport publiczny powinien, według EKO, opierać się na komunikacji tramwajowej. Autobusy powinny być wyłącznie uzupełnieniem. Kandydat na Prezydenta zapowiada nowe ciągi tramwajowe w okolicy 12-lutego, Królewieckiej koło Szpitala Wojewódzkiego oraz Fromborskiej i Odrodzenia. Tylko w tym programie możemy przeczytać o nowoczesnym i ekologicznym taborze w jednolitych barwach. Czas na klimatyzację w autobusach i tramwajach?

Jedno z najbardziej pozytywnych zdań pada w opisie zmian na Starym Mieście. „Powinno to być kulturalno-rozrywkowe centrum Elbląga i regionu” – szkoda, że takie stwierdzenie pojawia się tak późno. „Cała dzielnica powinna być wypełniona pubami, restauracjami, winiarniami, piwiarniami, dyskotekami, klubami, galeriami artystycznymi, sklepami, punktami usługowymi, biurami itp.” – trudno się nie zgodzić. Tylko jak to zrobić? Plan na całą rewitalizację jest naprawdę bardzo, bardzo szczegółowy. Konkretny i tak naprawdę bardzo realny.

15
1
oceń tekst 16 głosów 94%