› bieżące
08:55 / 19.03.2021

Co robić z kredytem we frankach?

Co robić z kredytem we frankach?

Istnieje kilka sposób na odzyskanie środków, a nawet unieważnienie umowy kredytowej. Po 13 kwietnia 2021 r. sytuacja Frankowiczów może ulec znacznemu polepszeniu. Dowiedz się, co zrobić z kredytem we frankach.

Prawie milion osób w Polsce zawarło umowę kredytową we frankach. Tylko część z nich nie ma obecnie problemu z terminową spłatą zobowiązań. Znakomita większość nie ma możliwości spłaty zadłużenia ze względu na duży wzrost rat kredytowych. Mimo tego, że umowy zostały zawarte przed wielu laty, nadal można sprawdzić, czy jest szansa na odzyskanie nienależnie wpłaconych środków. 

Coraz częściej pomoc prawna ekspertów od kredytów frankowych skutkuje rozwiązaniem korzystnym dla konsumentów, dlatego warto wnikliwie przeanalizować umowę kredytową i sprawdzić, czy na pewno jest wiążąca. 

Co należy zrobić?

Przed skontaktowaniem się z ekspertem, który pomoże w analizie zapisów umowy i wniesieniem sprawy do sądu, należy zlokalizować i skompletować dokumenty dotyczące zawartej umowy kredytowej. Aby móc skorzystać w pełni z pomocy prawnej profesjonalisty należy znaleźć całą umowę, wraz z załącznikami, a także jeśli w późniejszym czasie doszło do zawarcia aneksów, należy dołączyć również je. Jeśli dokumenty uległy zniszczeniu, zaginęły nic straconego! Można wystąpić o wydanie kopii umowy lub aneksów do banku. Należy liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty. 

Gdy już dokumenty zostaną skompletowane można przystąpić do samodzielnej wstępnej analizy klauzul abuzywnych. Najważniejsze postanowienia umowne, których należy szukać to te, które dotyczą: 

  • wypłaty kredytu - przeliczanie kwoty kredytu, postanowienia dotyczące tabeli kursowej, kursu kupna i innych, które sugerują ustalenie kursu przez bank;
  • spłaty kredytu - wszystkie postanowienia dotyczące obliczania wysokości rat, stosowania kursu sprzedaży;
  • klauzuli dowolnej zmiany oprocentowania - postanowienia dotyczące zmian w okresie trwania umowy stóp procentowych

Temat samodzielnej analizy umowy o kredyt we frankach szerzej opisano w artykule: https://www.krp-ks.pl/blog/co-robic-z-kredytem-we-frankach-pomoc-prawna-dla-frankowiczow/.

Pamiętaj, że analizę umowy o kredyt we frankach możesz zlecić profesjonaliście. Niejednokrotnie zdarza się, że kancelarie prawne wykonują ją za darmo. Dopiero jeśli umowa nadaje się do podważenia, proponują stawkę za swoje dalsze usługi. Najczęściej warto skorzystać z ich usług, gdyż coraz częściej sądy wydają wyroki na korzyść kredytobiorców, a oznacza to, że obsługa prawna może okazać się opłacalna. 

Przed walką z bankiem uzyskaj zaświadczenie o spłatach kredytu

To bardzo ważne, aby wiedzieć jakiej spłaty dokonano niezależnie od tego, czy decyzja o wystąpieniu na drogę sądową padnie, czy nie. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, gdyż obecnie okres oczekiwania na zaświadczenie wydłużony jest nawet do 60 dni. Opłata za zaświadczenie w większości bankach jest pobierana, lecz nie przekracza 250 zł. 

Dobre wieści

13 kwietnia 2021 roku Sąd Najwyższy wyda uchwałę, która według specjalistów rozwieje wszelkie wątpliwości w sprawie kredytów frankowych. Co prawda w tej sprawie wypowiedział się już Trybunał Sprawiedliwości UE, lecz nie wydał dokładnych zaleceń, co powodowało pewne rozbieżności i niespójność orzecznictwa sądów powszechnych. Jeśli SN wyda uchwałę korzystną dla konsumentów, można spodziewać się zwiększonej ilości ugodowego rozwiązania spraw frankowych, co tylko dodatkowo zachęca do przeanalizowania swojej umowy.  

K&S Kancelaria Radców Prawnych Kardasz Staszak Sp.p. WWW: https://www.krp-ks.pl/.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%